reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Odliczenie wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań osób niepełnosprawnych

Odliczenie wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań osób niepełnosprawnych

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu od przychodu podlegają wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Odliczenie wydatków na adaptację i wyposażenie

Stosownie do treści art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Z odliczenia mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym. Odliczenia dokonuje się od przychodu.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Ważne!

Prace adaptacyjne oraz związane z wyposażeniem mieszkania lub budynku muszą być:

- dostosowane do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej i

- związane z rodzajem jej niepełnosprawności.

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu rocznym PIT

Odliczenie nie dotyczy wydatków, które zostały:

- sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

- zwrócone w jakiejkolwiek formie,

- odliczone od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym, jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z wyżej wymienionych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Adaptacja i wyposażenie

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa jednak szczegółowo jakie wydatki podlegają odliczeniu.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 maja 2013 r. (IPTPB2/415-134/13-6/AK) literalne brzmienie słowa „ adaptacja ” oznacza przystosowanie do innego użytku, przeróbkę dla nadania innego charakteru (Słownik Języka Polskiego, Tom I pod redakcją prof. dr Mieczysława Szymczaka, W-wa 1978). Adaptacja mieszkania lub budynku oznacza zatem przeróbkę mającą nadać mu inny charakter, przystosować do innego użytku. Natomiast wyposażenie mieszkania/budynku to nadanie mu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zakres prac adaptacyjnych bądź prac związanych z wyposażeniem lokalu/budynku musi być przeprowadzony stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności podatnika i musi być związany z rodzajem niepełnosprawności. Przeprowadzone prace adaptacyjne mają ułatwiać osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w danym budynku lub lokalu mieszkalnym, a nie ogólnie zapewniać lepszy komfort mieszkania. Konstatując powyższe rozważania, stwierdzić należy, iż przez adaptację należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania lub budynku mieszkalnego, które umożliwi lub ułatwi życie w nim osoby niepełnosprawnej, a nie jedynie poprawi standard zamieszkiwania, natomiast przez wyposażenie – nadanie mu walorów użytkowych.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama