reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Odliczenie wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań osób niepełnosprawnych

Odliczenie wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań osób niepełnosprawnych

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu od przychodu podlegają wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Odliczenie wydatków na adaptację i wyposażenie

Stosownie do treści art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej uważa się wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Z odliczenia mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w roku podatkowym. Odliczenia dokonuje się od przychodu.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatek na tablet dla osoby niepełnosprawnej

Ważne!

Prace adaptacyjne oraz związane z wyposażeniem mieszkania lub budynku muszą być:

- dostosowane do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej i

- związane z rodzajem jej niepełnosprawności.

Jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu rocznym PIT

Odliczenie nie dotyczy wydatków, które zostały:

- sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

- zwrócone w jakiejkolwiek formie,

- odliczone od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym, jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z wyżej wymienionych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Adaptacja i wyposażenie

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określa jednak szczegółowo jakie wydatki podlegają odliczeniu.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 maja 2013 r. (IPTPB2/415-134/13-6/AK) literalne brzmienie słowa „ adaptacja ” oznacza przystosowanie do innego użytku, przeróbkę dla nadania innego charakteru (Słownik Języka Polskiego, Tom I pod redakcją prof. dr Mieczysława Szymczaka, W-wa 1978). Adaptacja mieszkania lub budynku oznacza zatem przeróbkę mającą nadać mu inny charakter, przystosować do innego użytku. Natomiast wyposażenie mieszkania/budynku to nadanie mu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. Zakres prac adaptacyjnych bądź prac związanych z wyposażeniem lokalu/budynku musi być przeprowadzony stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności podatnika i musi być związany z rodzajem niepełnosprawności. Przeprowadzone prace adaptacyjne mają ułatwiać osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w danym budynku lub lokalu mieszkalnym, a nie ogólnie zapewniać lepszy komfort mieszkania. Konstatując powyższe rozważania, stwierdzić należy, iż przez adaptację należy rozumieć takie przystosowanie mieszkania lub budynku mieszkalnego, które umożliwi lub ułatwi życie w nim osoby niepełnosprawnej, a nie jedynie poprawi standard zamieszkiwania, natomiast przez wyposażenie – nadanie mu walorów użytkowych.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama