reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Wydatek na zakup materaca w uldze rehabilitacyjnej

Wydatek na zakup materaca w uldze rehabilitacyjnej

Jeżeli zakupiony przez osobę niepełnosprawną materac spełnia wymogi indywidualnego sprzętu i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych wynikających z niepełnosprawności, wydatki na jego zakup mogą zostać rozliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Problem

Podatnik, posiadający status osoby niepełnosprawnej w 2015 r. dokonał zakupu materaca w związku z przewlekłą chorobą kręgosłupa. Zakup został zalecony przez lekarza. Nie był to jednak materac rehabilitacyjny (sprzedawane z obniżoną, 8-proc. stawką VAT), ale zwykły materac. Materaca rehabilitacyjnego nie mógł kupić ze względu na wysoką cenę. Czy wydatki poniesione na taki materac może rozliczyć jako ulgę rehabilitacyjną?

Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Odpowiedź

Z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać osoba posiadająca status osoby niepełnosprawnej. Za osobę niepełnosprawną uważa się osobę, która posiada:

- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub

- decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

- orzeczenie o niepełnosprawności, wydane na podstawie odrębnych przepisów, w przypadku gdy osoba ta nie ukończyła 16 roku życia, albo

- orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31.08.1997 r.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Pobyt w domu pomocy społecznej a ulga rehabilitacyjna

Jednym z wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

A zatem, jeżeli podatnik posiada status osoby niepełnosprawnej oraz zakupiony przez podatnika materac spełnia wymogi indywidualnego sprzętu i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, udokumentowane wydatki poniesione na jego zakup mogą zostać zaliczone do wydatków na cele rehabilitacyjne.

Wydatki uprawniające do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama