reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Wydatek na zakup materaca w uldze rehabilitacyjnej

Wydatek na zakup materaca w uldze rehabilitacyjnej

Jeżeli zakupiony przez osobę niepełnosprawną materac spełnia wymogi indywidualnego sprzętu i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych wynikających z niepełnosprawności, wydatki na jego zakup mogą zostać rozliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Problem

Podatnik, posiadający status osoby niepełnosprawnej w 2015 r. dokonał zakupu materaca w związku z przewlekłą chorobą kręgosłupa. Zakup został zalecony przez lekarza. Nie był to jednak materac rehabilitacyjny (sprzedawane z obniżoną, 8-proc. stawką VAT), ale zwykły materac. Materaca rehabilitacyjnego nie mógł kupić ze względu na wysoką cenę. Czy wydatki poniesione na taki materac może rozliczyć jako ulgę rehabilitacyjną?

Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Odpowiedź

Z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać osoba posiadająca status osoby niepełnosprawnej. Za osobę niepełnosprawną uważa się osobę, która posiada:

- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub

- decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

- orzeczenie o niepełnosprawności, wydane na podstawie odrębnych przepisów, w przypadku gdy osoba ta nie ukończyła 16 roku życia, albo

- orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31.08.1997 r.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Pobyt w domu pomocy społecznej a ulga rehabilitacyjna

Jednym z wydatków, które można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

A zatem, jeżeli podatnik posiada status osoby niepełnosprawnej oraz zakupiony przez podatnika materac spełnia wymogi indywidualnego sprzętu i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, udokumentowane wydatki poniesione na jego zakup mogą zostać zaliczone do wydatków na cele rehabilitacyjne.

Wydatki uprawniające do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama