reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga rehabilitacyjna > Pobyt w domu pomocy społecznej a ulga rehabilitacyjna

Pobyt w domu pomocy społecznej a ulga rehabilitacyjna

Jeden z pensjonariuszy domu pomocy społecznej zażądał rachunków za świadczone usługi (w ograniczeniu do usług zawartych w ustawie) i na ich podstawie chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Czy będzie miał do tego prawo?

Wydatki poniesione na pobyt w domu pomocy społecznej nie mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, obliczając dochód podlegający opodatkowaniu, podatnik może dokonać odliczenia kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Wysokość wydatków na te cele należy ustalać na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się m.in.:

- odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego,

- odpłatność za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,

- odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Warunkiem ich odliczenia jest posiadanie przez osobę, której wydatek dotyczy:

- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach (art. 3-5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), lub

- decyzji przyznających rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną,

- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów (np. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wielu do 16 roku życia).

Zapamiętaj
Za osoby zaliczone do I grupy inwalidztwa należy uznać odpowiednio osoby, w stosunku do których na podstawie odrębnych przepisów orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności.

Zapraszamy na forum o podatku PIT

Domy pomocy społecznej działają na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej. Ich zadaniem jest zapewnienie całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Opieka w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, niemogącym samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku polega na świadczeniu przez całą dobę usług bytowych i opiekuńczych w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców takich domów. Natomiast usługi opiekuńcze polegają m.in. na pomocy w czynnościach życia codziennego, pielęgnacji w chorobie oraz pomocy w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych. Usługi te są zatem zapewnione w ramach pobytu danej osoby w domu pomocy społecznej.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama