| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Ulga na dziecko przy ograniczonym wykonywaniu władzy rodzicielskiej

Ulga na dziecko przy ograniczonym wykonywaniu władzy rodzicielskiej

Czy ulga na dziecko przysługuje rozwiedzionym rodzicom w równym stopniu, bez względu na to czy jedno z rodziców wykonuje władzę rodzicielską w ograniczonym zakresie?

Wyrok Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 23 listopada 2017 roku (sygn. akt I SA/Ke 479/17) wskazuje, że w przypadku braku porozumienia rodziców co do określenia przysługującej im ulgi prorodzinnej, powoduje podział ulgi w równym zakresie bez względu na to czy jedno z rodziców wykonuje władzę rodzicielską w ograniczonym zakresie.

Zakres władzy rodzicielskiej a wysokość ulgi prorodzinnej

Małżeństwo S.K (matka). i J.K. (ojciec) zostało rozwiązane przez rozwód, władza rodzicielska była przydzielona obojgu rodzicom. Dzieci większość czasu spędzają z matką, do ojca przyjeżdżają na weekendy oraz w święta. Zarówno matka jak i ojciec ponoszą koszty związane z wychowaniem i utrzymaniem dzieci. J.K. twierdzi że zawarł z S.K. ustną umowę o połowicznym podziale ulgi prorodzinnej. Matka nie podziela zdania byłego męża twierdząc, że ze względu na czas jaki poświęca dzieciom należy jej się pełna ulga prorodzinna. Kobieta wskazała, że umówiła się z byłym mężem na odprowadzanie ulgi w pełnym wymiarze. Mimo tych ustaleń ojciec dalej pobierał połowę ulgi prorodzinnej, co spowodowało przekroczenie limitu przysługującego z tytułu ulgi na wychowanie dzieci.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej podjął działania w celu ustalenia zakresu wykonywanej władzy rodzicielskiej przez każdego z rodziców, powołując się na art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U.2010.51.307 ze zm.), który mówi, że poprzez wykonywanie władzy rodzicielskiej należy rozumieć aktywne uczestniczenie w wychowaniu dziecka i realny wpływ na rozwój jego osobowości. W związku z powyższym organ stwierdził, że jeżeli w stosunku do danego dziecka obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska i władza ta jest wykonywana przez oboje rodziców, to każdy z rodziców ma prawo do odliczenia w granicach limitu przysługującego na dziecko. Kwotę tę rodzice mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Matka nie zgadzała się z powyższym opierając swoją argumentację o Wyrok Sądu Rejonowego w Kielcach, który wskazywał, iż wysokość ulgi powinna być proporcjonalna do czasu poświęcanego dzieciom. Zarzuciła również kłamstwo ojcu dzieci, co do kosztów ponoszonych na ich wychowanie Do wyjaśnień dołączyła kserokopię wyroku Sądu Rejonowego w K. III Wydział Rodzinny i Nieletnich, sygn. akt III RC 692/15, z 16 marca 2016 r. W orzeczeniu tym rozstrzygnięto o podwyższeniu alimentów od J.K.

Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Zdaniem sądu ulga przysługuje obojgu rodzicom jednak w myśl art. 27f ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można podzielić ją albo na dwie równe części albo w ramach wspólnych ustaleń na dowolne proporcje. Pierwszy sposób podziału zachodzi w przypadku braku porozumienia między rodzicami, drugi w przypadku kiedy rodzice sami taką proporcję ustalą.

W świetle ustaleń stan faktyczny wskazuje, że ojciec dzieci wykazał się wystarczającą inicjatywą, aby przysługiwała mu ulga na dzieci jednak przez brak wspólnego porozumienia ulga zostanie podzielna po równo. Sąd dodał również, że organy podatkowe nie dysponują możliwościami określenia stopnia zaangażowania rodziców w wychowanie dzieci.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Podsumowując, podatnik nie ma obowiązku precyzyjnego określenia zakresu wykonywanej przez siebie władzy rodzicielskiej, jak również proporcji wypełniania powinności w tym zakresie przez obojga rodziców. Dla skorzystania z ulgi wystarczy bowiem wykazanie, że podatnik wykonywał władzę rodzicielską wobec swojego dziecka w jakimkolwiek stopniu.

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »