reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Jak uzyskać kwotę niewykorzystanej ulgi na dzieci

Jak uzyskać kwotę niewykorzystanej ulgi na dzieci

Jeżeli w rozliczeniu rocznym PIT podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej mu ulgi na dzieci, ma on prawo do uzyskania niewykorzystanej ulgi. Przy czym kwota niewykorzystanej ulgi nie może przekroczyć podlegającej odliczeniu łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Prawo do zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko

Prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci zostało przyznanie podatnikom w wyniku wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, czyli ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1644).

W wyniku zmian przepisów regulujących ulgę na dzieci w przypadku, gdy kwota przysługującego podatnikowi odliczenia jest wyższa od kwoty odliczonej ulgi na dzieci, to podatnikowi przysługuje kwota niewykorzystanej ulgi (tj. kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w rocznym zeznaniu podatkowym).

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Jednakże przysługująca podatnikowi kwota niewykorzystanej ulgi prorodzinnej jest limitowana, tj. nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu, zgodnie z zapisami art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a i ust. 13b oraz art. 27b ust. 1, 2 i 4 ustawy o PIT, (wykazanych przez płatnika lub samodzielnie wpłaconych do ZUS lub do zagranicznych systemów ubezpieczeń).

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że limit ten nie uwzględnia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które zostały:

- odliczone w deklaracji podatkowej PIT-28 (w zeznaniu tym wykazuje się przychody z działalności gospodarczej oraz z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym),

- odliczone w deklaracji podatkowej PIT-36L (w zeznaniu tym wykazywane są dochody z działalności gospodarczej opodatkowane 19% stawką podatku),

- wykazane jako odliczone w zeznaniach podatkowych PIT-16A lub PIT-19A (w deklaracjach tych wskazuje się składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłacone i odliczone od karty podatkowej lub od zryczałtowanego podatku dochodowego).

W przypadku natomiast gdy ulga na dzieci przysługuje obojgu rodzicom, opiekunom prawnym dziecka lub rodzicom zastępczym, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, zwrot kwoty niewykorzystanej ulgi jest limitowany ich łączną kwotą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Przy czym warto też pamiętać, że kwota zwrotu niewykorzystanej ulgi limitowana łącznymi składkami może być zwrócona w dowolnej proporcji określonej przez rodziców.

Z powyżej opisanego sposobu ustalenia kwoty zwrotu limitowanej wysokością łącznych składek może również skorzystać małżonek, który owdowiał w trakcie roku podatkowego, pod warunkiem że związek małżeński, z którego pochodzą wspólne dzieci, został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama