reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Ulga prorodzinna w przypadku dziecka posiadającego własne dochody

Ulga prorodzinna w przypadku dziecka posiadającego własne dochody

Rodzice i opiekunowie prawni chcący skorzystać z ulgi na dziecko muszą wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe, jeżeli wychowywane przez nich dziecko ma swoje dochody.

Dochody pełnoletnich dzieci

Ulga prorodzinna przysługuje m. in. na pełnoletnie dziecko, do ukończenia 25 roku życia, uczącego się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświaty lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż RP państwie, jeżeli w roku podatkowym dziecko nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej (np. umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło) lub dochodów z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaż udziałów/akcji) w wysokości nieprzekraczającej 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej - w związku z wykonywaniem przez rodziców ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego.

Ponadto ulga przysługuje jeżeli dziecko nie prowadziło działalności gospodarczej opodatkowanej liniową 19% stawką podatku lub ryczałtem ewidencjonowanym lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych jednolitą 19% stawką podatku oraz nie podlegało przepisom ustawy o podatku tonażowym.

Ulga na dziecko 2015 / 2016

Nie jest przeszkodą do skorzystania z odliczenia osiąganie przez dziecko przychodów z:

- działalności rolniczej,

- najmu prywatnego (a także podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze) opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 8,5 %,

- kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19% podatkiem zryczałtowanym, np. z dywidendy, z odsetek uzyskanych z tytułu oszczędzania,

- ze sprzedaży nieruchomości.

Wniosek o 500 zł na dziecko – wypełniamy i składamy

Z powyższego wynika zatem, że ulga prorodzinna przysługuje co do zasady także podatnikom, których dzieci osiągnęły w roku podatkowych własne dochody. Podkreślić jednak trzeba warunek dotyczący wieku, konieczności kontynuowania nauki oraz nieprzekroczenia dopuszczalnego dochodu przez dziecko.

Pomimo faktu, że rozliczając roczne dochody, ulga prorodzinna została uwzględniona w zeznaniu rodziców, pełnoletnie dziecko musi złożyć swoje oddzielne zeznanie podatkowe. Nie ma możliwości doliczenia jego dochodów do dochodów uzyskanych przez rodziców.

Ciekawym wyjątkiem, kiedy możliwe jest skorzystanie z ulgi prorodzinnej w przypadku posiadania dorosłego dziecka, jest sytuacja gdy w roku podatkowym rodzic utrzymywał (w związku z ciążącym na nim obowiązkiem alimentacyjnym) pełnoletnie dziecko otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny.

Ustalanie dochodu pełnoletniego dziecka

Przy  ustalaniu dochodu pełnoletniego dziecka w celu stwierdzenia istnienia możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej bierze się pod uwagę przychód - koszty, bez pomniejszenia o składki na ubezpieczenie społeczne i inne odliczenia od dochodu (np. darowizny na cele organizacji pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego). Jednak mimo braku możliwości uwzględnienia odliczeń przy ustalaniu dochodu dziecka przez rodziców, składając własne zeznanie roczne, w celu rozliczenia się z uzyskanych przychodów, dziecko może skorzystać osobiście z prawa do odliczeń od dochodu. Limit dochodów dziecka pełnoletniego obejmuje również dochody uzyskane za granicą i to bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania miała do nich zastosowanie.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama