reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Kwota ulgi na dziecko wyższa od kwoty podatku

Kwota ulgi na dziecko wyższa od kwoty podatku

Podatnicy dokonujący rozliczenia rocznego PIT mają możliwość skorzystania z ulgi na dzieci, w ramach której przysługuje im zwrot podatku w określonej ustawowo wysokości. Nawet w przypadku, gdy podatnikowi zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty ulgi na dziecko, ma on prawo do otrzymania kwoty niewykorzystanej ulgi do wysokości przysługującej mu kwoty.

Wysokość odliczenia w ramach ulgi na dziecko

Od podatku dochodowego, obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy o PIT, pomniejszonego o kwotę składki, podatnik ma prawo odliczyć kwotę na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

1) wykonywał władzę rodzicielską;

2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Obniżenie dochodu o stratę z lat poprzednich przy uldze na dziecko

Odliczeniu podlega za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, w stosunku do:

1) jednego małoletniego dziecka – kwota 92,67 zł, jeżeli dochody podatnika:

a) pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000 zł,

b) niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56 000 zł, za wyjątkiem podatnika samotnie wychowującego małoletnie dziecko, do którego ma zastosowanie kwota dochodu 112 000 zł;

2) dwojga małoletnich dzieci – kwota 92,67 zł na każde dziecko;

3) trojga i więcej małoletnich dzieci – kwota:

a) 92,67 zł odpowiednio na pierwsze i drugie dziecko,

b) 166,67 zł na trzecie dziecko,

c) 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Ulga na dziecko w przypadku studenta dorabiającego za granicą

Kwota niewykorzystanej ulgi na dziecko

Zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania z ulgi prorodzinnej, jeżeli kwota przysługującego podatnikowi odliczenia jest wyższa od kwoty odliczonej z tytułu ulgi na dzieci, wówczas ma on prawo do otrzymania niewykorzystanej ulgi, czyli przysługuje mu kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w deklaracji podatkowej.

Warto jednak podkreślić, że przysługująca podatnikowi kwota niewykorzystanej ulgi jest limitowana, tzn. nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu (wykazanych przez płatnika lub samodzielnie wpłaconych do ZUS lub do zagranicznych systemów ubezpieczeń).

Jak obliczać limit dochodów dziecka uprawniający do ulgi prorodzinnej

Dodatkowo, limit ten nie uwzględnia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które zostały odliczone w zeznaniu z działalności gospodarczej oraz z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28), w zeznaniu z działalności gospodarczej opodatkowane 19 proc. stawką podatku (PIT-36L), w zeznaniach dla podatników karty podatkowej (PIT-16A) i zryczałtowanego podatku dochodowego (PIT-19A).

Podatnicy, którym zabraknie podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi nie muszą dodatkowo wypełniać i składać załącznika PIT/UZ, jak to było wcześniej. Obecnie, w przypadku rozliczenia podatkowego PIT za rok 2015, rozliczeniu kwoty zwrotu służą odpowiednie części w nowych formularzach PIT. W deklaracji PIT-37 służy temu część H, natomiast w deklaracji PIT-36 - część K.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama