reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Roliczenie ulgi prorodzinnej w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko

Roliczenie ulgi prorodzinnej w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko

Czy rodzic, który w całości łoży na utrzymanie pełnoletniego syna, mieszka z nim, dba o jego wszystkie potrzeby (od naukowych po zdrowotne), w skrócie dba o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka może rozliczyć podatek na preferencyjnych zasadach jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, o której mowa w art. 6 ust. 4 ustawie o podatku dochodowym? Jakie znaczenie mają tutaj dochody syna? Co jeśli drugi rodzic wciąż ma prawa rodzicielskie, ale nie ingeruje w wychowanie dziecka?

Stwierdzić należy, że wolą ustawodawcy przez użycie w przepisach ustawy o PIT określenia osoba samotnie wychowująca dziecko było przyznanie prawa do wspólnego rozliczenia dochodów z dzieckiem, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT, temu z rodziców lub opiekunów prawnych, który faktycznie wychowuje dziecko, a nie zajmuje się dzieckiem w czasie przydzielonym mu na podstawie wyroku sądowego lub zgodnie z umową między rodzicami. Zatem należy przyjąć, że po spełnieniu pozostałych przesłanek, podatnik może być uznany za osobę samotnie wychowującą dziecko i tym samym może skorzystać z możliwości rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w zeznaniu rocznym na preferencyjnych zasadach, tj. jako ojciec samotnie wychowujący dziecko. Aby skorzystać z tego uprawnienia podatnik winien złożyć zeznanie podatkowe w terminie, o którym mowa w art. 6 ust. 10 w powiązaniu z art. 45 ust. 1 ustawy PIT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2015, sygn. IPTPB2/4511-40/15-2/AKr.

We wniosku o interpretację przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wyrokiem z dnia 20 czerwca 2008 r. Sąd Okręgowy w O. rozwiązał przez rozwód bez orzekania o winie małżeństwo zawarte przez Wnioskodawcę z D. P. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim wówczas synem P. D. Sąd powierzył D. D., uprawniając i zobowiązując Wnioskodawcę do współdecydowania w zasadniczych kwestiach dotyczących syna oraz do nieograniczonych osobistych kontaktów z nim. W orzeczeniu Sądu o rozwiązaniu małżeństwa Wnioskodawca nie został pozbawiony praw rodzicielskich i przysługuje Mu prawna rola rodzica. Do lipca 2012 r. syn P. przebywał pod opieką swojej matki, bardzo często odwiedzając Wnioskodawcę. Wnioskodawca płacił byłej żonie alimenty na utrzymanie dziecka.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT

Udział Wnioskodawcy w wychowywaniu syna uległ zmianie od sierpnia 2012 r., kiedy to po skończeniu gimnazjum syn przeprowadził się od swojej matki do Wnioskodawcy i od września 2012 r. podjął naukę w Technikum Ekonomicznym w O. Syn zamieszkuje wspólnie z Wnioskodawcą i jest zameldowany pod tym samym adresem, w domu matki Wnioskodawcy. Od tego też czasu Wnioskodawcy w opiece nad synem pomagała jego matka.

W dniu 14 kwietnia 2014 r. syn Wnioskodawcy ukończył 18 lat i w dalszym ciągu jest uczniem Technikum Ekonomicznego (Zespół Szkół Ekonomicznych w O.). Do szkoły dojeżdża codziennie z D. W. do O. Wnioskodawca sam wychowuję syna ponosząc codzienny trud wychowania, zapewniając mu należytą, stałą pieczę, podejmując czynności zmierzające do osiągnięcia pełnego rozwoju psychicznego i fizycznego, należytego ukształtowania jego sfery duchowej i psychicznej oraz do zapewnienia właściwych warunków materialnych. Jeszcze w tym roku Wnioskodawca wraz z synem zamieszka w nowym domu, gdzie syn będzie miał jeszcze lepsze warunki mieszkaniowe oraz warunki do nauki i rozwijania swoich zainteresowań.

Jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, bez udziału jego matki, Wnioskodawca utrzymuje kontakty z wychowawcą syna i uczestniczy w szkolnych zebraniach rodziców. Utrzymuje również kontakty z innymi nauczycielami i motywuje syna do osiągania dobrych wyników w nauce. Syn Wnioskodawcy ma zapewnioną opiekę medyczną z dodatkowego ubezpieczenia, które w całości opłaca Wnioskodawca. Syn otrzymuje także regularne kieszonkowe. Wszystkie koszty związane z utrzymaniem syna Wnioskodawca ponosi sam. Na czas, kiedy syn mieszka z Nim, nie płaci alimentów, ponieważ na tę okoliczność Wnioskodawca zawarł ugodę z byłą żoną.

Była żona Wnioskodawcy utrzymuje z synem sporadyczne kontakty, które w 2014 r. ograniczyły się do dwutygodniowego wyjazdu nad morze i kilku wizyt weekendowych.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Syn dobrze się uczy. Wnioskodawca nadal będzie zajmował się jego wychowywaniem. Nadal będzie się troszczył nie tylko o jego byt materialny, ale również będzie wpływał na jego osobowość poprzez kształtowanie jego samodzielności i obowiązkowości oraz systemu wartości.

Syn Wnioskodawcy nie uzyskał w 2014 r. dochodów (z wyjątkiem przewidzianych ustawą).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: Czy w związku z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z możliwości rozliczenia podatku za 2014 r. na preferencyjnych zasadach wspólnie z pełnoletnim synem, jako rodzic samotnie wychowujący dziecko...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym spełnia On warunki przewidziane w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ma prawo do preferencyjnego opodatkowania za 2014 r. jako rodzic samotnie wychowujący pełnoletnie dziecko, które jest uczniem. Wnioskodawca jest osobą rozwiedzioną, nie pozbawioną praw rodzicielskich, faktycznie samotnie wychowującą dziecko, które w 2014 r. uczy się w szkole, o której jest mowa w ustawie o systemie oświaty. W 2014 r. dziecko nie uzyskało żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama