reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Ulga na dziecko w przypadku studenta dorabiającego za granicą

Ulga na dziecko w przypadku studenta dorabiającego za granicą

Prawa do skorzystania z ulgi na dziecko nie tracą rodzice studenta, który dorabiał wyłącznie za granicą. Żeby utracić prawo do ulgi prorodzinnej konieczne jest także uzyskanie dochodu w Polsce. I nie ma tutaj znaczenia, że student zarobił za granicą więcej niż wynosi obowiązująca obecnie kwota wolna od podatku.

Ulga na dzieci przysługuje co do zasady, jeśli dziecko jest niepełnoletnie ewentualnie jeśli po ukończeniu 18 roku życia kontynuuje naukę np. w szkole wyższej, a nie ukończyło 25 roku życia. Ale jeśli dziecko w trakcie roku podatkowego uzyskało dochody przekraczające kwotę wolną od podatku, rodzice tracą prawo do ulgi.

Ulga prorodzinna przysługuje na dzieci uczące się lub studiujące do ukończenia 25. roku życia

Ten przepis jednak odnosi się do dochodów osiągniętych przez dziecko w Polsce. Jeśli jednak dochody zostały osiągnięte za granicą, sprawa wygląda inaczej.

W Polsce nie zarabiał

Syn podatnika ma 21 lat, studiuje i w trakcie wakacji wyjechał do Niemiec, gdzie uzyskał dochody przekraczające 3 089 zł, jednakże nieprzekraczające wysokości kwoty wolnej, jaka obowiązuje za Odrą (wynosi 8 354 euro).

Jako że syn pozostaje nadal na utrzymaniu podatnika, chciał się on dowiedzieć, czy to wakacyjne dorabianie spowoduje utratę ulgi na dziecko? Zwrócił się o interpretację podatkową. We wniosku zaprezentował swoje stanowisko, wg którego takiego ryzyka nie ma. Wskazał on, że zgodnie z przepisami ulga na dzieci przysługuje, jeśli one „w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku”. I choć przepisy podatkowe mówią, że istnieje zasada nieograniczonego opodatkowania dochodów osób mających miejsce zamieszkania w Polsce, to jednak w danym wypadku nie ma ona zastosowania ze względu na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Wnioskodawca wskazał, że według jej zapisów, dochód uzyskany przez syna w Niemczech posłużyłby jedynie do ustalenia stawki podatku w sytuacji, gdyby syn osiągnął dochody w Polsce. A ponieważ tak się nie stało, to dochody uzyskane przez syna za granicą nie powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu limitów dochodów dziecka, co znaczy, że nadal może ono korzystać z ulgi podatkowej.

Nie liczy się gdzie, ważne jest, ile

To stanowisko zakwestionowała izba skarbowa. W interpretacji jej przedstawiciele stwierdzili, że „nawet jeżeli dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania, to jednak stosownie do regulacji zawartej w art. 27 ust. 8 u.p.d.o.f., wpływają one lub mogą wpływać na opodatkowanie dochodów uzyskanych w Polsce”. I że „że art. 6 ust. 4 u.p.d.o.f. obejmuje zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i za granicą (i to bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie)”.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama