reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Z ulgi prorodzinnej mogą korzystać rodzice pełniący władzę rodzicielską

Z ulgi prorodzinnej mogą korzystać rodzice pełniący władzę rodzicielską

W przypadku gdy podatnik wykonywał w roku podatkowym władzę rodzicielską, to po spełnieniu pozostałych warunków, ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Fakt pozostawania w związku małżeńskim bądź jego brak nie wpływa na sposób rozliczenia ulgi prorodzinnej. Ulga dotyczy bowiem rodziców danego dziecka. Inaczej jest w przypadku opiekunów prawnych dziecka lub rodziców zastępczych, gdyż jak wskazuje art. 27f ust. 4 ustawy o PIT osoby te muszą pozostawać w związku małżeńskim aby mogły łącznie skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15 kwietnia 2015, sygn. IBPBII/1/4511-83/15/BP.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą dwójkę małoletnich dzieci. Ojcem dzieci jest były mąż, z którym Wnioskodawczyni ma rozwód orzeczony wyrokiem Sądu Okręgowego. Zgodnie z orzeczeniem tego Sądu Wnioskodawczyni powierzono wychowywanie dzieci, ojcu (mężowi Wnioskodawczyni) natomiast przyznano prawo do współdecydowania o istotnych sprawach życiowych dzieci takich jak wykształcenie, leczenie, wybór w przyszłości zawodu. Ponadto na mocy zapadłego w przedmiocie rozwodu wyroku zasądzone zostały na rzecz Wnioskodawczyni alimenty. Orzeczony sposób sprawowania pieczy znajduje również odzwierciedlenie w rzeczywistości, tzn. dzieci są wychowywane przez Wnioskodawczynię, zamieszkują jedynie z nią, ich ojciec natomiast zamieszkuje gdzie indziej.

Aby uzyskać zwrot z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej trzeba wypełnić dodatkowy formularz PIT/UZ

W związku z powyższym zadano następujące pytanie: W jakiej wysokości Wnioskodawczyni może korzystać z ulgi na dzieci uregulowanej w art. 27f ust. 1-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Wnioskodawczyni wskazała, iż zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

  1. wykonywał władzę rodzicielską,
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Jednocześnie w myśl ust. 2 pkt 2 wskazanego wyżej artykułu, odliczeniu podlega za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1, w stosunku do dwojga małoletnich dzieci kwota 92,67 zł na każde dziecko.

Jak wynika zatem z przytoczonych regulacji prawnych co do zasady Wnioskodawczyni spełnia warunki uprawniające do skorzystania z ulgi na dzieci. Treść przytoczonych przepisów wskazuje jednak, że warunki te spełnia również były mąż Wnioskodawczyni ojciec dzieci. Wydane przez Sąd Okręgowy orzeczenie o rozwodzie nie pozbawiło go prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej, zaś z literalnego brzmienia przepisów nie wynika, aby okoliczność faktycznego wykonywania tego prawa, w tym wychowywania dzieci miała znaczenie przy ocenie prawa do ulgi na dzieci.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama