reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Jaki jest limit zwrotu w razie niepełnego odliczenia ulgi w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Jaki jest limit zwrotu w razie niepełnego odliczenia ulgi w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Jesteśmy rodziną wielodzietną. Korzystaliśmy z żoną z odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej, jednak zwykle nie mogliśmy jej w pełni wykorzystać, bo brakowało nam podatku, od którego ta ulga jest odliczana. Bardzo nas ucieszyła perspektywa rekompensaty przewidziana w zmienionych przepisach o uldze prorodzinnej w postaci otrzymania zwrotu nieodliczonej kwoty z budżetu państwa. Czy to oznacza, że zostanie nam zwrócona kwota stanowiąca całą różnicę między poziomem odliczonej przez nas w zeznaniu rocznym kwoty w ramach ulgi prorodzinnej a maksymalnym ustawowym limitem tej ulgi?

Niestety, może się to okazać niemożliwe. Chociaż w znowelizowanym art. 27f ust. 8 updof przewidziano spe­cjalne rozwiązanie dla podatników, którzy płacą zbyt niski podatek, aby móc w pełni wykorzystać podwyższoną ulgę prorodzinną w postaci zwrotu kwoty stanowiącej różnicę między przysługującym mu pełnym odliczeniem, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym, to jednak kwota tego zwrotu jest limitowana.

Z dodanego, ustawą zmieniającą z 23 października 2014 r., do art. 27f updof nowego ust. 9 wynika bowiem jednoznacznie, że zwracana podatnikowi kwota nie może przekroczyć kwoty zapłaconych przez podatnika skła­dek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne podlegających odliczeniu, pomniej­szonych o składki odliczone w zeznaniu obejmującym dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opo­datkowane liniową stawką podatku, lub zeznaniu składanym na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Oznacza to, że wysokość zwrotu będzie uzależniona od tego, czy różnica pomiędzy kwotą ulgi odliczoną w zeznaniu a jej maksymalnym limitem ustawowym będzie wyższa czy niższa niż łączna kwota zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli ta różnica będzie niższa, to podatnik otrzyma zwrot w wysokości tej różnicy, natomiast jeśli byłaby ona wyższa, to górną granicę zwrot wyznaczy kwota opła­conych przez podatnika składek.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 27f ust. 8 i 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)

  • art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama