reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Jaka jest wysokość ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko

Jaka jest wysokość ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko

Jestem mamą czwórki małoletnich dzieci, które wychowuję wspólnie z mężem. Znajoma powiedziała mi, że zostały zmienione - korzystnie dla rodzin wielodzietnych - przepisy dotyczące odliczania ulgi na dzieci. Na czym te zmiany polegają?

Wprowadzone ustawą z 23 października 2014 r., nowelizującą ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmiany w zakresie odliczeń przysługujących podatnikom z tytułu wychowywania dzieci polegają na podwyższeniu ulgi na trzecie i kolejne dziecko.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 27f ust. 2 pkt 1 updof, kwota odliczana w ramach ulgi prorodzinnej z tytułu wychowania jednego małoletniego dziecka wynosi 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego. Natomiast w przypadku wychowywania:

  • dwojga małoletnich dzieci - kwota ta wynosi 92,67 zł na każde dziecko;
  • trojga i więcej małoletnich dzieci - kwota ta wynosi:
  • 92,67 zł odpowiednio na pierwsze i drugie dziecko,
  • 166,67 zł na trzecie dziecko,
  • 225 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Zatem w Pani przypadku maksymalne kwoty odliczane w ramach ulgi prorodzinnej wyniosą odpowiednio

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112, 04 zł na każde z nich, na trzecie - 2000,04 zł, natomiast na czwarte
  • 2700 zł. Łączna kwota przysługującego Pani odliczenia w ramach tej ulgi wynosi więc maksymalnie 6924,12 zł (zakładając że spełnia Pani warunki do korzystania z ulgi przez cały rok podatkowy i dokonuje Pani odliczenia tej ulgi w pełnej wysokości bądź też wysokość opłaconych składek na ZUS pozwoli na wykorzystanie tej ulgi w pełnej wysokości poprzez otrzymanie nieodliczonej kwoty w formie stosownego zwrotu na zasadach okre­ślonych w ustawie podatkowej).

Co istotne, chociaż znowelizowane przepisy o uldze prorodzinnej weszły w życie od 1 stycznia 2015 r., to jednak na mocy art. 6 ustawy zmieniającej z 23 października 2014 r. mają zastosowanie do dochodów uzyska­nych (poniesionej straty) od 1 stycznia 2014 r. Oznacza to, że będzie Pani mogła skorzystać z podwyższonej ulgi prorodzinnej już w rozliczeniu za 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 27f ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 2 lit. a) i art. 6 ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama