reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Aby uzyskać zwrot z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej trzeba wypełnić dodatkowy formularz PIT/UZ

Aby uzyskać zwrot z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej trzeba wypełnić dodatkowy formularz PIT/UZ

Jako rodzice piątki dzieci zaliczamy się do tzw. rodzin wielodzietnych. Zamierzamy się wspólnie rozliczyć za 2014 r. na PIT-37. Chcemy też skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej, ale na pewno nie wystarczy nam podatku na pełne odliczenie. Słyszeliśmy, że po zmianie przepisów możemy się ubiegać o zwrot nieodliczonej kwoty ulgi. Czy żeby dostać ten zwrot, musimy dodatkowo złożyć jakieś specjalny dokument skoro w formularzu PIT-37 nie ma żadnej rubryki na wykazanie takiego zwrotu?

Tak. Podatnicy ubiegający się o zwrot z tytułu niewykorzystanej części ulgi prorodzinnej, nieodliczonej przez nich w zeznaniu rocznym składanym za 2014 r., będą musieli złożyć dodatkowo PIT/UZ.

Jest to formularz uzupełniający zeznania roczne składane na formularzach PIT-36 lub PIT-37 i służy wy­kazaniu kwoty powyższego zwrotu. Obowiązek złożenia tego formularza przez podatników ubiegających się o zwrot został wprowadzony na mocy art. 5 ust. 1 ustawy zmieniającej z 23 października 2014 r., a Minister Finansów na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 5 ust. 2 tejże ustawy, rozporządzeniem z 27 listo­pada 2014 r., określił wzór części uzupełniającej zeznania podatkowego składanego za rok 2014.

Formularz ten zawiera rubryki służące wyliczeniu prawidłowej kwoty zwrotu, i to w nim właśnie wpiszą Państwo wszystkie niezbędne dane służące ustaleniu jego wielkości (m.in. kwoty składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne, podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu obejmującym dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane liniową stawką podatku lub zeznaniu składanym na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wy­znaczające górną granicę zwracanych podatnikowi kwot).

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Należy podkreślić, że małżonkowie rozliczający się wspólnie będą musieli złożyć jeden PIT/UZ. Nato­miast ci, którzy rozliczają się osobno, będą musieli złożyć oddzielne formularze PIT/UZ. Każdy z małżonków rozliczających się odrębnie, na potrzeby weryfikacji przysługującej kwoty zwrotu z tytułu ulgi prorodzinnej nieodliczonej w zeznaniu rocznym, w formularzu tym wykaże dane identyfikacyjne nie tylko swoje, ale rów­nież małżonka.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 5 i 6 ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)
  • rozporządzenie Ministra Finansów z 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzoru części uzupełniającej zeznania podatkowe­go składanego za rok 2014 (Dz.U. z 2014 r. poz. 1673)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama