reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Czy można sumować składki obojga małżonków przy ustalaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Czy można sumować składki obojga małżonków przy ustalaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Wychowuję wraz z żoną szóstkę dzieci. Oboje pracujemy na etatach, ja dorabiam jeszcze w innych firmach na umowę o dzieło. Rozliczamy się wspólnie na PIT-37. Słyszeliśmy, że przepisy o uldze prorodzinnej zostały zmienione korzystnie dla rodzin wielodzietnych i że dostaniemy zwrot z budżetu państwa nieodliczonej ulgi, limitowany jednak wysokością zapłaconych przez nas składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegających odliczeniu w zeznaniu rocznym. Czy przy obliczaniu limitu zwrotu nieodliczonej ulgi prorodzinnej składki moje i żony podlegają zsumowaniu?

Tak. Wynika to wprost z nowego ust. 10 dodanego do art. 27f ustawą zmieniającą z 23 października 2014 r. Przepis ten stanowi, że w przypadku odliczenia z tytułu ulgi prorodzinnej, przysługującego pozostającym przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim obojgu rodzicom, opiekunom prawnym dziecka bądź rodzicom zastępczym, do ustalenia wysokości składek, o których mowa w art. 27f ust. 9 (czyli tej wyznaczającej górny limit zwrotu z budżetu państwa), przyjmuje się łączną kwotę ich składek.

Dlatego, chcąc ocenić, na jaką kwotę zwrotu mogą Państwo ewentualnie liczyć w rozliczeniu za 2014 r. muszą Państwo zsumować swoje składki oraz porównać wyliczoną kwotę z wysokością kwoty przysługującej Państwu ulgi prorodzinnej, nieodliczonej od podatku z powodu jego zbyt niskiej kwoty. Zwrócona Państwu zostanie niższa z tych kwot.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 27f ust. 9 i 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama