reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Czy można uwzględnić składki zmarłego małżonka przy obliczaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Czy można uwzględnić składki zmarłego małżonka przy obliczaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

W 2013 r. wyszłam za mąż za ojca moich czworga dzieci. Dwa miesiące temu mąż zginął w wypadku samochodowym. Składając zeznanie za 2014 r. chcę skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczenia się wspólnie ze zmarłym małżonkiem. Zamierzam również skorzystać z ulgi prorodzinnej, ale raczej na pewno nie wystarczy mi podatku, żeby w pełni odliczyć tę ulgę. Słyszałam, że przepisy o uldze prorodzinnej zostały korzystnie zmienione dla takich rodzin jak moja i przysługuje mi na ich podstawie zwrot nieodliczonej w zeznaniu kwoty ulgi. Znajoma księgowa powiedziała mi, że górną granicę zwrotu wyznaczy kwota zapłaconych przeze mnie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegające odliczeniu w zeznaniu rocznym. Mój zmarły mąż przed wypadkiem pracował na etacie w dużej firmie, więc od jego wynagrodzenia były odprowadzane przez pracodawcę składki na ubezpieczenia. Czy przy obliczaniu limitu zwrotu mogę uwzględnić nie tylko swoje składki, ale także składki mojego zmarłego męża, co znacząco podniosłoby limit zwrotu z tytułu nieodliczonej przeze mnie ulgi prorodzinnej?

Tak. Zasadę sumowania podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim obojga rodziców, opiekunów praw­nych dziecka bądź rodziców zastępczych na potrzeby ustalania limitu zwrotu z budżetu państwa nieodliczo­nej kwoty ulgi prorodzinnej wprowadza znowelizowany ustawą zmieniającą z 23 października 2014 r. art. 27f ust. 10 updof.

Natomiast ze znowelizowanego tą samą ustawą zmieniającą art. 27f ust. 11 updof wynika jednoznacznie, że powyższą zasadę stosuje się również do podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, i którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego. Na podstawie tego przepisu jest Pani zatem uprawniona do uwzględnienia składek zmarłego męża na potrzeby ustalania limitu przysługującego Pani zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej, dzięki czemu limit ten z pewnością będzie wyższy niż gdyby wziąć pod uwagę tylko składki opłacone przez Panią.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 27f ust. 10 i 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama