reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Czy korzystający z ulgi na dzieci otrzyma zwrot kwoty ulgi nieodliczonej w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Czy korzystający z ulgi na dzieci otrzyma zwrot kwoty ulgi nieodliczonej w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Jesteśmy rodzicami piątki dzieci. Ucieszyła nas wiadomość o podwyższeniu kwoty ulgi prorodzinnej dla takich rodzin jak nasza, wychowujących więcej niż troje dzieci. Jednak chociaż oboje z żoną pracujemy, to nie zarabiamy na tyle dużo, żeby móc w pełni wykorzystać ulgę prorodzinną. Czy to oznacza, że w praktyce nie skorzystamy z dobrodziejstwa większej ulgi przy rozliczaniu naszego podatku w zeznaniu rocznym?

Nie. W przepisach znowelizowanej ustawą zmieniającą z 23 października 2014 r. ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych dla podatników, którzy płacą za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, przewidziano specjalne rozwiązanie. Zawiera je dodany do art. 27f updof nowy ust. 8.

Zgodnie z jego treścią taki podatnik może otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługują­cym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że nawet jeśli nie wy­starczyłoby Państwu podatku, żeby w pełni wykorzystać ulgę, to brak odliczenia zrekompensowany zostanie zwrotem nieodliczonej kwoty z budżetu państwa (ograniczonym jednak wysokością łącznej kwoty zapłaconych przez Państwa składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne).

Co istotne, zwrot ten nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT. Zwolnienie z opodatkowania kwoty otrzyma­nej tytułem tego zwrotu przewiduje dodany ustawą zmieniającą do art. 21 ust. 1 updof nowy pkt 140.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 140, art. 27f ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 1, art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama