reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Czy korzystający z ulgi na dzieci otrzyma zwrot kwoty ulgi nieodliczonej w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Czy korzystający z ulgi na dzieci otrzyma zwrot kwoty ulgi nieodliczonej w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Jesteśmy rodzicami piątki dzieci. Ucieszyła nas wiadomość o podwyższeniu kwoty ulgi prorodzinnej dla takich rodzin jak nasza, wychowujących więcej niż troje dzieci. Jednak chociaż oboje z żoną pracujemy, to nie zarabiamy na tyle dużo, żeby móc w pełni wykorzystać ulgę prorodzinną. Czy to oznacza, że w praktyce nie skorzystamy z dobrodziejstwa większej ulgi przy rozliczaniu naszego podatku w zeznaniu rocznym?

Nie. W przepisach znowelizowanej ustawą zmieniającą z 23 października 2014 r. ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych dla podatników, którzy płacą za niski podatek, by odliczyć pełną ulgę, przewidziano specjalne rozwiązanie. Zawiera je dodany do art. 27f updof nowy ust. 8.

Zgodnie z jego treścią taki podatnik może otrzymać zwrot kwoty stanowiącej różnicę między przysługują­cym mu pełnym odliczeniem a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że nawet jeśli nie wy­starczyłoby Państwu podatku, żeby w pełni wykorzystać ulgę, to brak odliczenia zrekompensowany zostanie zwrotem nieodliczonej kwoty z budżetu państwa (ograniczonym jednak wysokością łącznej kwoty zapłaconych przez Państwa składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne).

Co istotne, zwrot ten nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT. Zwolnienie z opodatkowania kwoty otrzyma­nej tytułem tego zwrotu przewiduje dodany ustawą zmieniającą do art. 21 ust. 1 updof nowy pkt 140.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 140, art. 27f ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 1, art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama