reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym PIT

Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym PIT

W zeznaniu rocznym PIT podatnik ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych (tzn. odliczenia od podatku lub odliczenia od dochodu). Warunkiem skorzystania z ulg jest poniesienie określonych wydatków – np. w przypadku ulgi internetowej - albo posiadanie statusu osoby uprawnionej do skorzystania z ulgi – to dotyczy m.in. ulgi dla krwiodawców. Niestety, w katalogu ulg niewiele się ostatnio dzieje, nie zmieniają się także kwoty odliczeń.

Przepisy przewidują dwa rodzaje ulg – czyli odliczenia od podatku (tak działa np. ulga na dzieci) oraz odliczenia od dochodu. W tej ostatniej kategorii najbardziej popularna była ulga internetowa. I dlatego zapewne fiskus jakiś czas temu dokonał zmian w zasadach korzystania z tej ulgi, przez co dla ogromnej części podatników stała się ona niedostępna.

Odliczenie wydatków na internet tylko przez 2 lata

Dobra wiadomość jest taka, że ulga internetowa pozwala obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu o 760 zł. Jako że jest to limit indywidualny dla każdego podatnika, to w razie rozliczeń wspólnych małżonków wartość odliczenia może ulec podwojeniu. A więc mogą oni pomniejszych dochód o 1520 zł, o ile oczywiście wydali w ciągu roku taką kwotę na połączenie z siecią.

Ulga dotyczy wydatków na internet w domu, czyli opłacenie stałego łącza, a także kwoty wydane na internet mobilny oraz na korzystanie z dostępu do sieci np. w kawiarence internetowej. Liczy się tylko, aby dysponować dowodem poniesienia wydatków, w którym poza danymi podatnika znaleźć się musi informacja o tym, że są to opłaty na internet i dane dostawcy.

Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT

Jak wynika z wyjaśnień MF, do udokumentowania wydatków nie jest konieczna faktura, można użyć także dowodu wpłaty na rachunek bankowy. Tyle, że często płaci się nie tylko za dostęp do sieci, ale w jednym rachunku są zawarte koszty telefonu albo telewizji. Tymczasem odliczeniu podlega wyłącznie koszt dostępu do internetu, więc jeśli na ewentualnym dowodzie wpłaty nie będzie dokładniej wyszczególnione, jaka kwota to wydatek na internet, wówczas fiskus może zakwestionować odliczenie.

Niestety, z ulgi można korzystać tylko przez dwa kolejne lata podatkowe i to pod warunkiem, że nie korzystało się z niej w latach poprzedzających dany rok. A więc jeśli ktoś np. korzystał z odliczeń w roku 2013 i w roku 2014, to w zeznaniu za rok 2015 już nie może jej zastosować. Jeśli dokonał odliczenia tylko w roku 2014, to może obniżyć dochód za rok 2015, ale w przyszłym roku ulga znajdzie się już poza jego zasięgiem.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Jeśli zaś umowa została podpisana na małżeństwo i w poprzednich latach (np. 2013 i 2014) z odliczeń korzystało jedno z małżonków, to teraz dochód może zredukować drugie z nich. Jednakże bez wątpienia zmiana zasad stosowania ulgi wpływa negatywnie na jej wykorzystanie.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama