reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Szybszy zwrot ulgi na dzieci w ramach Karty Dużej Rodziny

Szybszy zwrot ulgi na dzieci w ramach Karty Dużej Rodziny

Duże rodziny, wychowujące tróję i więcej dzieci, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku wynikający z rozliczenia ulgi na dzieci w deklaracji PIT. Na zwrot poczekają najwyżej miesiąc, a nie trzy miesiące.

Resort finansów zapewnia szybszy zwrot nadpłaconego podatku dla tzw. Dużych Rodzin. Poczekają one na pieniądze najwyżej miesiąc od rozliczenia z urzędem skarbowym, a nie trzy miesiące, jak dotychczas - poinformował wiceminister finansów Jacek Kapica.

Jak zaznacza MF, z punktu widzenia jednolitości postępowania i priorytetów związanych z obsługą dużych rodzin istotne jest, aby jednolicie traktować w całej administracji podatkowej rodziny z trojgiem i większą liczbą dzieci. Rodziny takie mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku - w terminie jednego miesiąca od momentu rozliczenia.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Jaka jest wysokość ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko

Ważne!

Obecnie każdy podatnik ze względu np. na swoją trudną sytuację może napisać do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o szybszy zwrot nadpłaty podatku. Takie podanie jest rozpatrywane indywidualnie.

Miesięczny termin jest przewidziany także dla podatników, którzy korzystają z ulgi na dzieci, ale mają zbyt niskie dochody, aby wykorzystać ją w pełni. Począwszy od 2015 roku dostają oni swego rodzaju zwrot podatku odpowiadający różnicy między dostępną kwotą ulgi, a kwotą wykorzystaną. Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy, którzy w rozliczeniu wykażą nadpłatę czekają na jej zwrot do trzech miesięcy.

Aby uzyskać zwrot z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej trzeba wypełnić dodatkowy formularz PIT/UZ

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która obowiązuje od 1 stycznia 2015 r., uprawnia członków rodzin wielodzietnych do zniżek i ulg. Wcześniej karta funkcjonowała na mocy rządowego programu; obecnie ma rangę ustawy.

Karty przysługuje rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, lub do 25 - gdy się dziecko uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługuje samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Kartę mogą otrzymać nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Dzięki karcie osoby z rodzin wielodzietnych otrzymują m.in. zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców; darmowe wstępy do parków narodowych.

Karta uprawnia do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców, którzy mają umowy z ministrem pracy lub wójtami. Wykaz uprawnień oraz instytucji i podmiotów je przyznających MPiPS zamieszcza na stronie internetowej. Podmioty, które przyznają zniżki, mają prawo posługiwać się w materiałach reklamowych oraz informacyjnych znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Według resortu pracy w program KDR zaangażowanych jest kilkaset instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotów handlowych, kulturalnych, sportowych. Ich wykaz znajduje się na stronie www.rodzina.gov.pl. Z danych GUS wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób. (PAP)

mmu/ drag/

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama