reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Rozliczenie ulgi na dzieci - formularz PIT/UZ

Rozliczenie ulgi na dzieci - formularz PIT/UZ

Nowy formularz PIT/UZ przeznaczony jest dla podatników, którzy w zeznaniu podatkowym PIT-36 albo PIT-37 korzystają z ulgi na dzieci, a kwota przysługującego odliczenia jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która obowiązuje od 1 stycznia 2015 r., podatnicy którzy zarabiają zbyt mało i płacą zbyt niskie podatki, by wykorzystać całą ulgę na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT, dostaną pozostałą kwotę z budżetu państwa.

Aby uzyskać zwrot z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej trzeba wypełnić dodatkowy formularz PIT/UZ

W przypadku, gdy kwota przysługującego odliczenia będzie wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37, podatnikowi będzie przysługiwać kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów przygotowało nowy formularz PIT/UZ dla tych podatników.

Wzór formularza PIT/UZ

Celem formularza jest umożliwienie identyfikacji podatnika oraz urzędu skarbowego, do którego kierowane jest uzupełnienie oraz poprawne obliczenie kwoty przysługującej podatnikowi.

Formularz PIT/UZ składa się z trzech części:

- Części A - przeznaczonej do zaznaczenia symbolu zeznania podatkowego, które jest uzupełniane,

- Części B (wraz z pozycjami nr 1 i 2) - służącej do podania danych identyfikacyjnych,

- Części C – gdzie należy wpisać wielkości, które pozwolą na prawidłowe obliczenie różnicy między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym, z uwzględnieniem ust. 9 i 10 w art. 27f ustawy o PIT określających maksymalną kwotę zwrotu.

Kwota, o której zwrot dodatkowo podatnik może się ubiegać nie może przekroczyć sumy składek na ubezpieczenia społecznego oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne podlegających odliczeniu w zeznaniach PIT-36 i PIT-37 podatnika, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu PIT-36L, lub PIT-28.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

W przypadku odliczenia przysługującego pozostającym przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim obojgu rodzicom, opiekunom prawnym dziecka, rodzicom zastępczym - do ustalenia wysokości składek, które stanowią górny limit zwrotu ulgi na dziecko, przyjmuje się łączną kwotę ich składek. Zasada ta obejmuje również podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.

Wspólny formularz PIT/UZ obowiązuje w przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków. Natomiast jeżeli małżonkowie rozliczają się indywidualnie i każdy z nich korzysta z ulgi na dzieci, formularz PIT/UZ wypełnia i dołącza do swojego zeznania każdy z małżonków, podając w nim dane identyfikacyjne obojga małżonków.

Ulga na dzieci

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Burchard

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama