reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Ulga prorodzinna dla opiekuna prawnego wychowującego pełnoletnie niepełnosprawne dziecko

Ulga prorodzinna dla opiekuna prawnego wychowującego pełnoletnie niepełnosprawne dziecko

Ojciec jest ustanowionym opiekunem prawnym pełnoletniego dziecka, które jest niepełnosprawne całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji. Niepełnosprawny pobiera rentę socjalną wypłacaną przez ZUS. Opieka prowadzona jest przez wszystkie miesiące w ciągu roku, pełnoletnie dziecko niepełnosprawne zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami. Czy w takim przypadku ojcu przysługuje ulga prorodzinna odliczana od podatku?

Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej

Ulga prorodzinna przysługuje osobom, które są podatnikami podatku dochodowego od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Oznacza to, że z takiej ulgi nie mogą skorzystać osoby będące podatnikami uzyskującymi przychody z własnej działalności gospodarczej lub z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze podlegającej opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. Dotyczy to wszystkich podatników składających roczne zeznanie PIT-28.

Druki PIT 2016

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Natomiast w sytuacji, gdy w danym roku rozliczeniowym obok wykazywanych przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy ci uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej (czyli osoby rozliczające się z tytułu wynagrodzenia za pracę, emeryturę, rentę) to przysługuję im ulga prorodzinna, z której mogą skorzystać przy składaniu rocznego zeznania podatkowego właśnie z tytułu uzyskania wskazanych powyżej dochodów. Oznacza to, że z tzw. ulgi na dzieci przysługującej podatnikom wychowującym dzieci mogą korzystać podatnicy składający roczne zeznania podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37.

Ulga na dziecko dla opiekuna prawnego

Od 2009 roku ulga prorodzinna obejmuje nie tylko rodziców wykonujących władzę rodzicielską, ale również ustanowionych opiekunów prawnych oraz osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej, pod warunkiem, że dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje. Ulga dla tych osób przysługuje w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dziecka bez względu na jego wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Podkreślić należy, iż od początku 2015 roku obowiązują nowe zasady obliczania ulgi, której wysokość uzależniona jest od liczby wychowywanych dzieci. Według nowych zasad kwoty odliczenia będą wynosić na pierwsze i drugie dziecko – 1.112,04 zł, na trzecie – 2.000,04 zł, a na każde kolejne 2.700 zł.

Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.

Należy jednak zauważyć, iż nie każdemu podatnikowi wychowującemu jedno dziecko przysługuje prawo do skorzystania z ulgi. Warunkiem do skorzystania z ulgi przez podatników pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy jest kryterium nie przekroczenia przez nich dochodów rocznych w wysokości 112.000 zł łącznie. Taka sama nieprzekraczalna kwota uzyskanych rocznych dochodów dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko. Natomiast w przypadku podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również tylko przez część roku, dochód nie może przekroczyć kwoty 56.000 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama