reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Czy opiekun prawny, który prowadzi rodzinny domu dziecka, skorzysta z ulgi na dziecko

Czy opiekun prawny, który prowadzi rodzinny domu dziecka, skorzysta z ulgi na dziecko

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi na dziecko (ulgi prorodzinnej) przez podatnika, opiekuna prawnego dziecka, który prowadzi rodzinny dom dziecka? W sytuacji gdy dziecko zamieszkuje razem z opiekunem w prowadzonej przez niego placówce.

Pełnienie funkcji opiekuna prawnego dziecka, które zamieszkuje razem z opiekunem, uprawnia opiekuna do korzystania z tzw. ulgi prorodzinnej za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym sprawował on opiekę.

Ustawodawca przewidział wyłączenie możliwości korzystania z tego odliczenia w przypadku umieszczenia dziecka, na podstawie orzeczenia sądu, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, nie znajduje zastosowania w przedstawionej sytuacji.

Intencją ustawodawcy było, aby ulga podatkowa nie przysługiwała począwszy od miesiąca, w którym dziecko w drodze orzeczenia sądu, zostało odebrane rodzicom biologicznym, opiekunowi prawnemu, z którym mieszkało albo rodzinie zastępczej i przekazane instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, w tym placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Z odliczenia na małoletnie dziecko może skorzystać podatnik, w stosunku do którego w roku podatkowym:
- wykonywał władzę rodzicielską;
- pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
- sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Druki PIT 2016

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Z przedstawionej sytuacji wynika, że dziecko nie zostało odebrane opiekunowi prawnemu, z którym zamieszkiwało. Przeciwnie, dziecko zamieszkuje z opiekunem prawnym w prowadzonej przez niego placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

O ile zatem spełnione są inne warunki ustawowe, to opiekun prawny zamieszkujący z dzieckiem ma prawo do skorzystania z ulgi na dziecko, bowiem jednoczesne pełnienie funkcji opiekuna prawnego i sprawowanie opieki nad dzieckiem w ramach prowadzonej przez opiekuna placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego nie jest okolicznością, która uniemożliwia dokonanie odliczenia.

Ulga prorodzinna w rozliczeniu za 2014 r. i 2015 r.

Zmieniły się zasady przyznawania ulgi prorodzinnej. Zmiany ustawy o PIT w zakresie ulgi na dzieci, stanowią odzwierciedlenie polityki prorodzinnej: skorzystają rodzice posiadający troje i więcej potomstwa.

W 2015 r. kwoty odliczenia będą wynosić na pierwsze i drugie dziecko – 1.112,04 zł, na trzecie – 2.000,04 zł, a na każde kolejne 2.700 zł.

Rodzice z jednym dzieckiem, będą mogli odliczać po 1 112,04 zł rocznie. Ustawodawca wprowadził jednak graniczną kwotę zarobków, po przekroczeniu której ulga nie będzie należna.

W przypadku, gdy dziecko jest wychowywane przez dwójkę rodziców pozostających przez cały rok w związku małżeńskim, poziom dochodów uprawniający do ulgi wyniesie 112 000 zł dla obu rodziców łącznie. Po przekroczeniu tego progu, rodzice jednego dziecka nie będą mogli korzystać z ulgi. Taki sam próg obowiązuje podatników, którzy przez cały rok samotnie wychowują dziecko małoletnie (osoby nie będące w związku małżeńskim).

Próg uprawniający do ulgi został obniżony do 56 000 zł rocznie dla podatników, którzy nawet przez część roku kalendarzowego wychowywali dzieci poza związkiem małżeńskim.

Podstawa prawna:

- art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z pó ź n. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama