reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Czy ulga na dziecko przysługuje w przypadku ślubu dziecka

Czy ulga na dziecko przysługuje w przypadku ślubu dziecka

Zawarcie małżeństwa przez dziecko wyklucza możliwość dalszego korzystania z ulgi na dziecko. Podatnik nie może dokonywać odliczeń, począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym doszło do ślubu.

Zasady korzystania z podatkowej ulgi na dzieci określa art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). Zgodnie ust. 2 pkt 2 tego artykułu odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński.

Reguła ta ma zastosowanie zarówno do dziecka małoletniego, w stosunku do którego podatnik w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską, jak i do dziecka pełnoletniego, wymienionego w art. 6 ust. 4 i 3 ustawy, pozostającego na utrzymaniu rodzica (art. 27f ust. 6 ustawy).

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność, której nie traci w razie unieważnienia małżeństwa. Z kolei stosownie do postanowień Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego poprzez zawarcie małżeństwa dochodzi do założenia rodziny będącej najmniejszą komórką społeczną. Każdy z małżonków jest obowiązany przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Druki PIT 2016

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Ulga na dzieci będzie przysługiwać wyłącznie do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński.

Kiedy można skorzystać z ulgi na dziecko?

W rozliczeniu rocznym za 2014 r. ulga na dziecko przysługuje na każde dziecko:
- małoletnie,
- bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
- do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty.

Ulga prorodzinna w rozliczeniu za 2014 r.

W 2013 zmieniły się zasady przyznawania ulgi prorodzinnej. Zmiany ustawy o PIT w zakresie ulgi na dzieci, stanowią odzwierciedlenie polityki prorodzinnej: skorzystają rodzice posiadający troje i więcej potomstwa. Zmianę jako niekorzystną odczują rodzice jedynaków. Dotychczasowe zasady nie zmienią się dla rodzin typu 2+2.

Rodzice z jednym dzieckiem, będą mogli odliczać po 1 112,04 zł rocznie. Ustawodawca wprowadził jednak graniczną kwotę zarobków, po przekroczeniu której ulga nie będzie należna.

W przypadku, gdy dziecko jest wychowywane przez dwójkę rodziców pozostających przez cały rok w związku małżeńskim, poziom dochodów uprawniający do ulgi wyniesie 112 000 zł dla obu rodziców łącznie. Po przekroczeniu tego progu, rodzice jednego dziecka nie będą mogli korzystać z ulgi. Taki sam próg obowiązuje podatników, którzy przez cały rok samotnie wychowują dziecko małoletnie (osoby nie będące w związku małżeńskim).

Próg uprawniający do ulgi został obniżony do 56 000 zł rocznie dla podatników, którzy nawet przez część roku kalendarzowego wychowywali dzieci poza związkiem małżeńskim.

W 2015 r. kwoty odliczenia będą wynosić na pierwsze i drugie dziecko – 1.112,04 zł, na trzecie – 2.000,04 zł, a na każde kolejne 2.700 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama