reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga na dzieci > Dochody dziecka a ulga prorodzinna

Dochody dziecka a ulga prorodzinna

Siedemnastoletni syn pracownika naszej jednostki pracował podczas wakacji w fast foodzie na umowę zlecenia i zarobił 96 zł brutto. Pracownik pyta, czy rodzice będą musieli te zarobki wykazać w swoim zeznaniu rocznym za 2014 r. (będą się rozliczać wspólnie)? Czy będą one miały jakiś wpływ na ulgę prorodzinną?

Jak skorzystać z ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT

W tym przypadku syn rozliczy dochód uzyskany w 2014 r. z tytułu umowy zlecenia samodzielnie. Dochód ten nie będzie miał wpływu na możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej – z uwagi na jego wysokość (niepowodującą obowiązku zapłaty podatku).

Roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku w 2014 r. (także w 2015 r.) to kwota 3091 zł.

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych (z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku) dolicza się do dochodów rodziców lub opiekunów, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Dochody małoletniego dziecka z jego własnej pracy nie mogą być wykazane w zeznaniu podatkowym rodziców. W konsekwencji syn powinien samodzielnie rozliczyć dochody uzyskane z umowy zlecenia.

Ulga prorodzinna przysługuje z tytułu wychowywania w danym roku własnych lub przysposobionych dzieci:

- małoletnich,

- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

- do ukończenia przez nie 25 lat, uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie – jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach zasadach ogólnych lub z odpłatnego zbycia papierów wartościowych – w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Prawo do ulgi na dzieci i jej wysokość w rozliczeniu rocznym PIT

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Ulga prorodzinna przysługuje za każdy miesiąc sprawowania opieki nad dzieckiem. Za każdy taki miesiąc podatnik może odliczyć 1/6 kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej – 92,67 zł, czyli 1112,04 za cały rok.


Ponadto na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1) odpis aktu urodzenia dziecka,

2) zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama