reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ulga na dzieci

Jaka jest wysokość ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko

Aktualizacja: 26.11.2015

Jestem mamą czwórki małoletnich dzieci, które wychowuję wspólnie z mężem. Znajoma powiedziała mi, że zostały zmienione - korzystnie dla rodzin wielodzietnych - przepisy dotyczące odliczania ulgi na dzieci. Na czym te zmiany polegają? »

Aby uzyskać zwrot z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej trzeba wypełnić dodatkowy formularz PIT/UZ

Aktualizacja: 25.11.2015

Jako rodzice piątki dzieci zaliczamy się do tzw. rodzin wielodzietnych. Zamierzamy się wspólnie rozliczyć za 2014 r. na PIT-37. Chcemy też skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej, ale na pewno nie wystarczy nam podatku na pełne odliczenie. Słyszeliśmy, że po zmianie przepisów możemy się ubiegać o zwrot nieodliczonej kwoty ulgi. Czy żeby dostać ten zwrot, musimy dodatkowo złożyć jakieś specjalny dokument skoro w formularzu PIT-37 nie ma żadnej rubryki na wykazanie takiego zwrotu? »

Czy można sumować składki obojga małżonków przy ustalaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Aktualizacja: 25.11.2015

Wychowuję wraz z żoną szóstkę dzieci. Oboje pracujemy na etatach, ja dorabiam jeszcze w innych firmach na umowę o dzieło. Rozliczamy się wspólnie na PIT-37. Słyszeliśmy, że przepisy o uldze prorodzinnej zostały zmienione korzystnie dla rodzin wielodzietnych i że dostaniemy zwrot z budżetu państwa nieodliczonej ulgi, limitowany jednak wysokością zapłaconych przez nas składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegających odliczeniu w zeznaniu rocznym. Czy przy obliczaniu limitu zwrotu nieodliczonej ulgi prorodzinnej składki moje i żony podlegają zsumowaniu? »

Czy można uwzględnić składki zmarłego małżonka przy obliczaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Aktualizacja: 25.11.2015

W 2013 r. wyszłam za mąż za ojca moich czworga dzieci. Dwa miesiące temu mąż zginął w wypadku samochodowym. Składając zeznanie za 2014 r. chcę skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczenia się wspólnie ze zmarłym małżonkiem. Zamierzam również skorzystać z ulgi prorodzinnej, ale raczej na pewno nie wystarczy mi podatku, żeby w pełni odliczyć tę ulgę. Słyszałam, że przepisy o uldze prorodzinnej zostały korzystnie zmienione dla takich rodzin jak moja i przysługuje mi na ich podstawie zwrot nieodliczonej w zeznaniu kwoty ulgi. Znajoma księgowa powiedziała mi, że górną granicę zwrotu wyznaczy kwota zapłaconych przeze mnie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegające odliczeniu w zeznaniu rocznym. Mój zmarły mąż przed wypadkiem pracował na etacie w dużej firmie, więc od jego wynagrodzenia były odprowadzane przez pracodawcę składki na ubezpieczenia. Czy przy obliczaniu limitu zwrotu mogę uwzględnić nie tylko swoje składki, ale także składki mojego zmarłego męża, co znacząco podniosłoby limit zwrotu z tytułu nieodliczonej przeze mnie ulgi prorodzinnej? »

Czy korzystający z ulgi na dzieci otrzyma zwrot kwoty ulgi nieodliczonej w zeznaniu rocznym z powodu zbyt niskiego podatku

Aktualizacja: 25.11.2015

Jesteśmy rodzicami piątki dzieci. Ucieszyła nas wiadomość o podwyższeniu kwoty ulgi prorodzinnej dla takich rodzin jak nasza, wychowujących więcej niż troje dzieci. Jednak chociaż oboje z żoną pracujemy, to nie zarabiamy na tyle dużo, żeby móc w pełni wykorzystać ulgę prorodzinną. Czy to oznacza, że w praktyce nie skorzystamy z dobrodziejstwa większej ulgi przy rozliczaniu naszego podatku w zeznaniu rocznym? »

Ulgi podatkowe na dzieci w UE

Aktualizacja: 13.11.2015

Eksperci wskazują, że Polska znajduje się poniżej średniej krajów Unii Europejskiej w zakresie wysokości ulg podatkowych na dzieci i przyznawanych świadczeń rodzinnych. »

Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym PIT

Aktualizacja: 21.04.2015

W zeznaniu rocznym PIT podatnik ma możliwość skorzystania z ulg podatkowych (tzn. odliczenia od podatku lub odliczenia od dochodu). Warunkiem skorzystania z ulg jest poniesienie określonych wydatków – np. w przypadku ulgi internetowej - albo posiadanie statusu osoby uprawnionej do skorzystania z ulgi – to dotyczy m.in. ulgi dla krwiodawców. Niestety, w katalogu ulg niewiele się ostatnio dzieje, nie zmieniają się także kwoty odliczeń. »

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko

Aktualizacja: 04.12.2015

Podatnicy wychowujący dzieci mogą korzystać z tzw. ulgi na dzieci. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje, oraz osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej. »

Ulga na dziecko pełnoletnie uczące się lub studiujące

Aktualizacja: 27.02.2020

Ulga prorodzinna obowiązuje zarówno w przypadku dzieci małoletnich, jak też obejmuje dzieci dorosłe, pod warunkiem jednak, że nie ukończyły 25 roku życia i nadal się uczą. Ulga na uczące się dzieci przysługuje również za miesiące wakacyjne. »

Prawo do ulgi na dzieci i jej wysokość w rozliczeniu rocznym PIT

Aktualizacja: 08.01.2018

Komu przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT? W jakiej wysokości można z niej skorzystać? Na jakim formularzu dokonać rozliczenia? »

Szybszy zwrot ulgi na dzieci w ramach Karty Dużej Rodziny

Aktualizacja: 30.12.2014

Duże rodziny, wychowujące tróję i więcej dzieci, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku wynikający z rozliczenia ulgi na dzieci w deklaracji PIT. Na zwrot poczekają najwyżej miesiąc, a nie trzy miesiące. »

Czy opiekun prawny, który prowadzi rodzinny domu dziecka, skorzysta z ulgi na dziecko

Aktualizacja: 17.12.2015

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi na dziecko (ulgi prorodzinnej) przez podatnika, opiekuna prawnego dziecka, który prowadzi rodzinny dom dziecka? W sytuacji gdy dziecko zamieszkuje razem z opiekunem w prowadzonej przez niego placówce. »

Dochody dziecka a ulga prorodzinna

Aktualizacja: 21.12.2015

Siedemnastoletni syn pracownika naszej jednostki pracował podczas wakacji w fast foodzie na umowę zlecenia i zarobił 96 zł brutto. Pracownik pyta, czy rodzice będą musieli te zarobki wykazać w swoim zeznaniu rocznym za 2014 r. (będą się rozliczać wspólnie)? Czy będą one miały jakiś wpływ na ulgę prorodzinną? »

Czy ulga na dziecko przysługuje w przypadku ślubu dziecka

Aktualizacja: 17.12.2015

Zawarcie małżeństwa przez dziecko wyklucza możliwość dalszego korzystania z ulgi na dziecko. Podatnik nie może dokonywać odliczeń, począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym doszło do ślubu. »

Ulga prorodzinna dla opiekuna prawnego wychowującego pełnoletnie niepełnosprawne dziecko

Aktualizacja: 17.12.2015

Ojciec jest ustanowionym opiekunem prawnym pełnoletniego dziecka, które jest niepełnosprawne całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji. Niepełnosprawny pobiera rentę socjalną wypłacaną przez ZUS. Opieka prowadzona jest przez wszystkie miesiące w ciągu roku, pełnoletnie dziecko niepełnosprawne zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami. Czy w takim przypadku ojcu przysługuje ulga prorodzinna odliczana od podatku? »

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama