reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Ulga internetowa w przypadku osoby bezrobotnej

Ulga internetowa w przypadku osoby bezrobotnej

Podatnik jest osobą bezrobotną, ale od kilku lat korzysta z internetu, który opłaca. Nigdy nie rozliczał się i nie korzystał z ulgi internetowej. Czy jest możliwość, żeby mógł skorzystać z ulgi? Jakie musiałby spełnić warunki?

Ulga internetowa odliczana jest od dochodu

W związku ze zmianami przepisów ustawy o podatku od osób fizycznych, które obowiązują od 2013 r., odliczenie ulgi internetowej przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

W związku z tym, jeżeli podatnik w poprzednich latach nie dokonywał odliczeń w ramach ulgi internetowej, wówczas przy spełnieniu pozostałych warunków ma prawo do odliczenia wydatków z tytułu korzystania z internetu za rok 2015.

Odliczenia w PIT za 2015 rok – ulgi na nowe technologie, krew, internet

Należy jednak zaznaczyć, że ulga internetowa jest odliczeniem wydatków od dochodów podatnika, które podlegają opodatkowaniu i wykazaniu w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy. Jeżeli w 2015 roku jako osoba bezrobotna podatnik nie osiągnęła żadnych dochodów - odliczenie ulgi nie będzie możliwe.

Najważniejsze informacje dotyczące ulgi internetowej

Limit roczny ulgi internetowej wynosi 760 zł i dotyczy podatnika. Odlicza się wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym z tytułu użytkowania sieci Internet w kwocie do 760 zł.

Jak rozliczyć PIT za 2015 r.

Odliczenia dokonuje się na podstawie dokumentów identyfikujących podatnika, jako kupującego usługi internetowe. Ulga nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.

Ulga internetowa przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeśli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Wydatki poniesione na Internet odlicza się od dochodu w PIT-36/PIT 37 albo od przychodu w PIT-28, załączając do zeznania PIT/O (informacja o odliczeniach).

Pozostałe kwestie związane z ulgą internetową regulują ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Autor: Paulina Andrzejczyk

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama