| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Ulga internetowa w przypadku osoby bezrobotnej

Ulga internetowa w przypadku osoby bezrobotnej

Podatnik jest osobą bezrobotną, ale od kilku lat korzysta z internetu, który opłaca. Nigdy nie rozliczał się i nie korzystał z ulgi internetowej. Czy jest możliwość, żeby mógł skorzystać z ulgi? Jakie musiałby spełnić warunki?

Ulga internetowa odliczana jest od dochodu

W związku ze zmianami przepisów ustawy o podatku od osób fizycznych, które obowiązują od 2013 r., odliczenie ulgi internetowej przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

W związku z tym, jeżeli podatnik w poprzednich latach nie dokonywał odliczeń w ramach ulgi internetowej, wówczas przy spełnieniu pozostałych warunków ma prawo do odliczenia wydatków z tytułu korzystania z internetu za rok 2015.

Odliczenia w PIT za 2015 rok – ulgi na nowe technologie, krew, internet

Należy jednak zaznaczyć, że ulga internetowa jest odliczeniem wydatków od dochodów podatnika, które podlegają opodatkowaniu i wykazaniu w zeznaniu rocznym za dany rok podatkowy. Jeżeli w 2015 roku jako osoba bezrobotna podatnik nie osiągnęła żadnych dochodów - odliczenie ulgi nie będzie możliwe.

Najważniejsze informacje dotyczące ulgi internetowej

Limit roczny ulgi internetowej wynosi 760 zł i dotyczy podatnika. Odlicza się wydatki faktycznie poniesione w roku podatkowym z tytułu użytkowania sieci Internet w kwocie do 760 zł.

Jak rozliczyć PIT za 2015 r.

Odliczenia dokonuje się na podstawie dokumentów identyfikujących podatnika, jako kupującego usługi internetowe. Ulga nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.

Ulga internetowa przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeśli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Wydatki poniesione na Internet odlicza się od dochodu w PIT-36/PIT 37 albo od przychodu w PIT-28, załączając do zeznania PIT/O (informacja o odliczeniach).

Pozostałe kwestie związane z ulgą internetową regulują ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Autor: Paulina Andrzejczyk

Zapraszamy na forum o podatku PIT

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »