| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Kto może skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2015 r.?

Kto może skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2015 r.?

Jak wykazują badania GUS, blisko 75% polskich gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, a odsetek ten wciąż rośnie. Kto jest uprawniony do skorzystania z ulgi na internet i na jakie korzyści podatkowe może liczyć w rozliczeniu rocznym PIT za 2015 r., składanym w 2016 r.?

Warunki skorzystania z ulgi na internet

Zgodnie z  treścią art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 6h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) podatnik ma prawo odliczyć od dochodu koszty poniesione z tytułu korzystania z internetu w wysokości nieprzewyższającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Należy wiedzieć, że odliczenie to przysługuje podatnikowi tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, o ile w okresie poprzedzającym te lata z tego odliczenia nie korzystał.

Chociaż przepisy dotyczące preferencyjnego opodatkowania osób korzystających z internetu w 2015 roku nie ulegną zmianie, to zauważyć trzeba, że z ulgi tej będzie mogło skorzystać coraz mniej podatników. Powodem jest właśnie ten bardzo krótki i jednorazowy okres, w którym można to odliczenie wykazać w zeznaniu rocznym.

Ulga internetowa w przypadku osoby bezrobotnej

Z ulgi skorzystają więc jedynie ci podatnicy, którzy nigdy wcześniej tego odliczenia nie wykazywali, bądź po raz pierwszy od wprowadzenia ulgi (a więc od roku 2004) skorzystają z niej w rozliczeniach.

Komu przysługuje odliczenie?

Jak w latach poprzednich, uprawnionymi do tego odliczenia są podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (np. przychody z umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście) oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (np. przychody z działalności gospodarczej czy też z najmu prywatnego).

Wartość odliczenia wskazywana jest w załączniku PIT/O, skąd następnie przenosi się ją (wraz z innymi odliczeniami pomniejszającymi podstawę opodatkowania) do zeznania podatkowego.

Wydatki podlegające preferowanemu odliczeniu

Odliczenie obejmuje jedynie wydatki związane z użytkowaniem Internetu, a więc np. koszty ponoszone w związku z abonamentem za stałe łącze lub opłaty za korzystanie z internetu mobilnego w telefonie komórkowym. Co ciekawe, ulgę wykorzystają także łączący się z siecią w kafejkach internetowych.

Co ważne, wszystkie wydatki muszą być faktycznie poniesione. Podatnik musi opłacić rachunki lub faktury za pobieranie usług.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Niestety ulgą nie zostały natomiast objęte wydatki związane z samym montażem sieci internetowej, jej aktywacją, naprawą lub zakupem sprzętu do korzystania z niej.

Wymóg udokumentowania poniesionych wydatków

Art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy reguluje w jaki sposób wydatek powinien być udokumentowany, by można go było odliczyć od podatku. Wysokość kosztów korzystania z sieci należy ustalić na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, który zawiera w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »