reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Kto może skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2015 r.?

Kto może skorzystać z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2015 r.?

Jak wykazują badania GUS, blisko 75% polskich gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, a odsetek ten wciąż rośnie. Kto jest uprawniony do skorzystania z ulgi na internet i na jakie korzyści podatkowe może liczyć w rozliczeniu rocznym PIT za 2015 r., składanym w 2016 r.?

Warunki skorzystania z ulgi na internet

Zgodnie z  treścią art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 6h ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) podatnik ma prawo odliczyć od dochodu koszty poniesione z tytułu korzystania z internetu w wysokości nieprzewyższającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Należy wiedzieć, że odliczenie to przysługuje podatnikowi tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, o ile w okresie poprzedzającym te lata z tego odliczenia nie korzystał.

Chociaż przepisy dotyczące preferencyjnego opodatkowania osób korzystających z internetu w 2015 roku nie ulegną zmianie, to zauważyć trzeba, że z ulgi tej będzie mogło skorzystać coraz mniej podatników. Powodem jest właśnie ten bardzo krótki i jednorazowy okres, w którym można to odliczenie wykazać w zeznaniu rocznym.

Ulga internetowa w przypadku osoby bezrobotnej

Z ulgi skorzystają więc jedynie ci podatnicy, którzy nigdy wcześniej tego odliczenia nie wykazywali, bądź po raz pierwszy od wprowadzenia ulgi (a więc od roku 2004) skorzystają z niej w rozliczeniach.

Komu przysługuje odliczenie?

Jak w latach poprzednich, uprawnionymi do tego odliczenia są podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej (np. przychody z umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście) oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (np. przychody z działalności gospodarczej czy też z najmu prywatnego).

Wartość odliczenia wskazywana jest w załączniku PIT/O, skąd następnie przenosi się ją (wraz z innymi odliczeniami pomniejszającymi podstawę opodatkowania) do zeznania podatkowego.

Wydatki podlegające preferowanemu odliczeniu

Odliczenie obejmuje jedynie wydatki związane z użytkowaniem Internetu, a więc np. koszty ponoszone w związku z abonamentem za stałe łącze lub opłaty za korzystanie z internetu mobilnego w telefonie komórkowym. Co ciekawe, ulgę wykorzystają także łączący się z siecią w kafejkach internetowych.

Co ważne, wszystkie wydatki muszą być faktycznie poniesione. Podatnik musi opłacić rachunki lub faktury za pobieranie usług.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Niestety ulgą nie zostały natomiast objęte wydatki związane z samym montażem sieci internetowej, jej aktywacją, naprawą lub zakupem sprzętu do korzystania z niej.

Wymóg udokumentowania poniesionych wydatków

Art. 26 ust. 7 pkt 4 ww. ustawy reguluje w jaki sposób wydatek powinien być udokumentowany, by można go było odliczyć od podatku. Wysokość kosztów korzystania z sieci należy ustalić na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, który zawiera w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama