| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Czy posiadacz abonamentu telewizyjno-internetowego może skorzystać z ulgi na Internet

Czy posiadacz abonamentu telewizyjno-internetowego może skorzystać z ulgi na Internet

Od marca 2014 r. jestem abonentem pakietu telewizyjno-internetowego. Otrzymuję za świadczone usługi faktury VAT. Czy mogę skorzystać z ulgi na Internet?

RADA

Może Pan skorzystać z ulgi na Internet, pod warunkiem że otrzymywane przez Pana faktury obejmują ogólną kwotę pakietu, z rozbiciem kosztów na abonament telewizyjny i abonament za Internet.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że otrzymuje Pan faktury za pakiet telewizyjno-internetowy. Faktura taka będzie mogła stanowić podstawę do skorzystania przez Pana z ulgi internetowej tylko w przypadku, gdy obejmuje ona ogólną kwotę pakietu, z rozbiciem kosztów na abonament telewizyjny i abonament za Internet. Jeżeli takiego wyszczególnienia nie ma na otrzymywanych przez Pana fakturach, to nie będą one mogły stanowić podstawy do skorzystania przez Pana z ulgi na Internet.

Ustawodawca wyraźnie podkreślił w art. 26 ust. 7 pkt 4, że dokument potwierdzający poniesienie tego rodzaju wydatków musi zawierać określenie świadczonych usług, czyli że są to usługi dostępu do Internetu, oraz kwotę zapłaty za te usługi.

Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2010 r., nr IBPBII/1/415-505/10/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że:

"Jeżeli zatem wnioskodawca posiada za świadczone usługi pakietu telewizyjno-internetowego faktury VAT, które wystawiane są na wnioskodawcę imiennie, przesyłane na adres miejsca zamieszkania wnioskodawcy i obejmują one ogólną kwotę pakietu z rozbiciem kosztów na abonament telewizyjny i abonament za Internet, to wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w ww. art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

Kto może skorzystać z ulgi internetowej w 2015 r.?

Zapraszamy na forum o podatku PIT


Ulga internetowa w rozliczeniu za 2014 r.


W 2014 roku ulga zostanie zachowana w stosunku do osób, które dopiero zaczynają korzystać z Internetu. Mówi o tym ustawa z Dziennika Ustaw z 2012 roku, poz. 1278. W praktyce oznacza to, że z ulgi internetowej będą mogły skorzystać:

- osoby, które nie korzystały z niej wcześniej i będą mogły to robić jedynie przez dwa kolejne lata podatkowe,

- osoby, które skorzystały z niej pierwszy raz w rozliczeniu za 2013 rok, jednak będą one mogły skorzystać z tej ulgi tylko jeszcze raz, w rozliczeniu za rok 2014.


Zobacz: Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »