| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Czy można skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na Internet na podstawie rachunku

Czy można skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na Internet na podstawie rachunku

Czy można skorzystać z ulgi na Internet, jeżeli dostawca w 2014 r. wystawiał tylko rachunki za świadczone przez siebie usługi?

Tak, można skorzystać z ulgi na Internet w rozliczeniu za 2014 r. na podstawie posiadanych rachunków.


Począwszy od 2011 r. zniesiony został bowiem wymóg posiadania faktury dokumentującej wydatki na Internet. Wysokość wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet ustala się obecnie na podstawie dokumentu, który zawiera w szczególności:

• dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego (usługę),

• rodzaj zakupionej usługi,

• kwotę zapłaty.


Czy posiadacz abonamentu telewizyjno-internetowego może skorzystać z ulgi na Internet


Takim dokumentem z całą pewnością jest rachunek. Z rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. Nr 165, poz. 1373), wynika, że rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi zawiera co najmniej:

• imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi,

• datę wystawienia i numer kolejny rachunku,

• określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe,

• ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie.

Rachunek zawiera zatem wymienione wcześniej informacje wymagane dla dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na Internet. Na temat możliwości korzystania z ulgi na Internet na podstawie posiadanych rachunków wypowiadały się również w latach poprzednich organy podatkowe. Twierdziły one, że jeśli podatnik nabywał usługi Internetu od podmiotu zwolnionego podmiotowo z VAT, który wystawiał za świadczone usługi tylko rachunki, należało je traktować na równi z fakturami, co oznaczało, że dawały one podstawę do korzystania z ulgi na Internet. W interpretacji indywidualnej z 9 września 2009 r., nr ILPB2/415-726/10-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że:

"Wobec powyższego stwierdzić należy, iż przedmiotowe rachunki wystawiane przez Wnioskodawcę – przy zachowaniu wskazanych wyżej warunków – spełniają wymogi dotyczące udokumentowania wydatków z tytułu korzystania z sieci Internet w zakresie możliwości skorzystania z tzw. „ulgi internetowej” uregulowanej w art. 26 ust. 1 pkt 6a w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych."

Mimo że, jak wspomniano wcześniej, od 2011 r. zniesiono wymóg posiadania faktur, to przywołana interpretacja nadal zachowuje aktualność.


Zapraszamy na forum o podatku PIT


Ulga internetowa w rozliczeniu za 2014 r.


W 2014 roku ulga zostanie zachowana w stosunku do osób, które dopiero zaczynają korzystać z Internetu. Mówi o tym ustawa z Dziennika Ustaw z 2012 roku, poz. 1278. W praktyce oznacza to, że z ulgi internetowej będą mogły skorzystać:

- osoby, które nie korzystały z niej wcześniej i będą mogły to robić jedynie przez dwa kolejne lata podatkowe,

- osoby, które skorzystały z niej pierwszy raz w rozliczeniu za 2013 rok, jednak będą one mogły skorzystać z tej ulgi tylko jeszcze raz, w rozliczeniu za rok 2014.


Zobacz: Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »