reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Ulga internetowa > Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Jak rozliczyć ulgę na Internet?

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak też przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych mogą skorzystać z ulgi na Internet. Limit odliczenia w rozliczeniu za 2014 r. wynosi 760 zł.

Ulga na Internet podlega odliczeniu od dochodu. Aby z niej skorzystać, podatnicy muszą jednak spełnić kilka warunków.


Udokumentowanie ponoszonych wydatków


Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na Internet, mają obowiązek udokumentowania poniesionych wydatków.

W rozliczeniu za 2014 r. ulgi internetowej nie trzeba dokumentować obligatoryjnie fakturą VAT. Urząd skarbowy uzna bowiem każdy dokument potwierdzający opłatę za używanie sieci (np. przelew bankowy, rachunek z kawiarenki internetowej itp.). Jest to efekt nowelizacji ustawy o PIT, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

W związku z powyższym wysokość wydatków z tego tytułu ustala się obecnie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie Internetu, będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia.

Przy czym potwierdzeniem wydatków na Internet będzie dokument zawierający:

- dane identyfikacyjne kupującego (odbiorcę usługi),

- dane identyfikacyjne sprzedającego (usługę),

- rodzaj usługi,

- kwotę zapłaty.

Czy można skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na Internet na podstawie rachunku


Odliczenie do limitu 760 zł


Podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na Internet, muszą pamiętać o obowiązującym limicie. W rozliczeniu za rok 2014 limit ten wynosi 760 zł.

W praktyce oznacza to, że podatnik nie może odliczyć w rozliczeniu więcej niż 760 zł. W związku z tym, nawet jeżeli podatnik w 2014 r. poniósł wydatki na korzystanie z sieci Internet w wyższej wysokości, nie będzie mógł ich odliczyć w pełnej wysokości.


Ulga internetowa w rozliczeniu za 2014 r.


W 2013 r. istotnie zmieniły się zasady dotyczące ulgi internetowej. Ulga została zachowana tylko w stosunku do osób, które dopiero zaczynają korzystać z Internetu. Mówi o tym ustawa z Dziennika Ustaw z 2012 roku, poz. 1278. Odliczenie przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

W praktyce oznacza to, że z ulgi internetowej w rozliczeniu za 2014 r. będą mogły skorzystać:

- osoby, które nie korzystały z niej wcześniej i będą mogły to robić jedynie przez dwa kolejne lata podatkowe,

- osoby, które skorzystały z niej pierwszy raz w rozliczeniu za 2013 rok, jednak będą one mogły skorzystać z tej ulgi tylko jeszcze raz, w rozliczeniu za rok 2014.


Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.


Korzystanie z Internetu


Wspomniana wyżej nowelizacja ustawy o PIT rozszerza ulgę internetową i odnosi się teraz zarówno do Internetu stacjonarnego, jak i mobilnego.

Oznacza to, że w rozliczeniu za 2014 r. odliczymy wydatki dotyczące korzystania z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych i telefonów komórkowych. Rozszerzenie ulgi dotyczy również wydatków za korzystanie z Internetu w kawiarenkach internetowych.

Z ustawy usunięto wcześniejszy zapis, zgodnie z którym odliczenie na Internet było możliwe tylko w razie korzystania z sieci w miejscu zamieszkania.


Wybór deklaracji i termin składania


Jak już wspomniano, ulgę na Internet odlicza się od dochodu.

W przypadku dochodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej, można to zrobić:

- w zeznaniach podatkowych PIT-36, PIT-37 (w terminie do końca kwietnia następnego roku po roku, za który dokonywane jest rozliczenie), do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O;

- w zeznaniu podatkowym PIT-36 w przypadku podatników uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub umów o podobnym charakterze (w terminie do końca kwietnia następnego roku po roku, za który dokonywane jest rozliczenie), do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.

Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


W przypadku przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

- w zeznaniu podatkowym PIT-28 (w terminie do końca stycznia następnego roku po roku, za który dokonywane jest rozliczenie), do którego również należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.

Przy czym, odliczenia w ramach ulgi internetowej można dokonać, gdy wydatki za użytkowanie sieci Internet nie zostały zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub od dochodu na podstawie ustawy o podatku tonażowym.

Zapraszamy na forum o podatku PIT


Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama