reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie wspólne małżonków > Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT

Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT

Termin składania rocznych deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok mija 2 maja. Przyjrzyjmy się możliwościom obniżenia zobowiązania podatkowego jakie daje wspólne rozliczenie małżonków oraz ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. W ubiegłym roku z obydwu tych form rozliczeń skorzystało ponad 9,8 mln osób.

Im większa różnica w dochodach, tym większe oszczędności

Co do zasady mąż i żona składają dwie oddzielnie roczne deklaracje podatkowe. Natomiast małżeństwa osiągające przychody opodatkowane na zasadach ogólnych, między którymi istnieje wspólność majątkowa i których związek trwał cały rok, mogą złożyć wspólne rozliczenie, nawet jeśli jedno z nich nie osiągnęło żadnych dochodów (art. 6 ust. 2 i 3 ustawy o PIT). To przywilej, który polega na zsumowaniu dochodów małżonków, podzieleniu ich na pół, obliczeniu podatku od połowy i pomnożeniu go następnie razy dwa.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

W praktyce najwięcej na przywileju korzystają te pary, u których roczne dochody jednego małżonka przekroczyły pułap skali podatkowej, czyli 85 528 zł, a zarobek drugiego był niski lub nie miał go wcale.

Przykład

Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, która w 2016 r. po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów, składek ZUS i innych odliczeń, przyniosła mu 100 tys. zł dochodu. Żona w 2016 r. pracowała na umowie zleceniu i jej zarobek z tego tytułu wyniósł 24 tys. zł.

  1. Jeśli każdy z nich złoży oddzielnie roczny PIT, łącznie zapłacą 23 234 zł podatku (przed potrąceniem zapłaconych składek zdrowotnych):
  • podatek męża (przed potrąceniem zapłaconych składek zdrowotnych): 19 470 zł

(85 528 zł * 18%) – 556,02 zł = 14 839,02 zł – podatek od kwoty nieprzekraczającej próg skali podatkowej

(100 000 zł – 85 528 zł) * 32% = 4 631,04 zł – podatek od nadwyżki ponad próg skali podatkowej

  • podatek żony (przed potrąceniem zapłaconych składek zdrowotnych): 3 764 zł
  1. Jeśli małżeństwo wykaże osiągnięte przez siebie łączne dochody np. na PIT-36 męża, łącznie zapłacą 21 208 zł podatku (przed potrąceniem zapłaconych składek zdrowotnych):
  • (100 000 zł + 24 000 zł)\2 = 62 000 zł
  • [(62 000 zł * 18%) – 556,02 zł] * 2 = 21 207,96 zł

Na wspólnym zeznaniu podatkowym za 2016 r. małżeństwo oszczędzi 2 026 zł.

Gdyby żona z naszego przykładu nie zarobiła w 2016 r. nic, a mąż sam zarobił 124 tys. zł, małżeństwo rozliczając się wspólnie, zaoszczędziłoby niecałe 6 tys. zł. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów 1,36 mln osób skorzystało rok temu z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem, mimo, że nie uzyskało przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu.

Oszczędzi małżeństwo z rocznym stażem i opodatkowane skalą

Możliwości sumowania dochodów w rocznej deklaracji nie mają małżonkowie, jeżeli dochody przynajmniej jednego z nich były opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową lub podatkiem tonażowym (eksploatacja statków morskich). Wyjątkiem jest tzw. ryczałt prywatny, czyli przychody uzyskane z umów z najmu, dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wspólne dochody wykazuje się na druku PIT-36 lub PIT-37. Im szybciej małżeństwo złoży zeznanie, tym szybciej otrzyma zaoszczędzoną na wspólnym obliczeniu podatku różnicę. Fiskus na zwrot nadpłaty podatku ma 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji podatkowej (art. 77 § 1 pkt. 5 Ordynacji podatkowej).

Wspólnego rocznego PIT nie mogą wybrać te pary, które wzięły ślub w trakcie zeszłego roku, podpisały w nim intercyzę, czy rozwiodły się. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów może jednak złożyć osoba, która związek małżeński zawarła przed 2016 r., a której małżonek zmarł w trakcie zeszłego roku, a także osoba, która pozew o rozwód złożyła w zeszłym roku, ale rozwiązanie małżeństwa i zniesienie wspólności nastąpiło już w tym roku. W tym drugim przypadku warto pamiętać, że wspólne zeznanie musi być podpisane przez obydwie osoby.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama