reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie wspólne małżonków > Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT

Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT

Termin składania rocznych deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok mija 2 maja. Przyjrzyjmy się możliwościom obniżenia zobowiązania podatkowego jakie daje wspólne rozliczenie małżonków oraz ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. W ubiegłym roku z obydwu tych form rozliczeń skorzystało ponad 9,8 mln osób.

Samotny rodzic z niepracującym dzieckiem odzyska pół tysiąca

Wyliczenia podatku od połowy uzyskanych w 2016 r. dochodów może dokonać też rodzic lub opiekun prawny samotnie wychowujący dziecko (art. 6 ust 4 ustawy o PIT). Chodzi o panny, kawalerów, wdowy, wdowców, osoby po rozwodzie lub posiadające orzeczenie o separacji oraz pozostające w związku małżeńskim z małżonkiem pozbawionym praw rodzicielskich lub odbywającym karę pozbawienia wolności, które faktycznie samotnie wychowują dziecko:

  • małoletnie,
  • uczące się (w szkołach, na studiach) do ukończenia 25. roku życia, o ile w 2016 r. nie pracowało lub uzyskało maksymalnie 3089 zł (po potrąceniu kosztów uzyskania przychodu, ale łącznie ze składkami ZUS) z tytułu pracy opodatkowanej na zasadach ogólnych lub z tytułu określonego w art. 30b ustawy o PIT,
  • bez względu na wiek, jeśli dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Tak samo jak w przypadku małżeństw, zarobki rodzica chcącego rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko oraz jego dziecka, nie mogą być opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową, ani podatkiem tonażowym.

Przyjmując, że wszystkie powyższe warunki są spełnione, dziecko nie pracuje, a rodzic mieści się w I progu skali podatkowej, wnioskując o preferencyjne rozliczenie podatku w formie podwójnego podatku liczonego od połowy swoich dochodów, rodzic zaoszczędzi 556 zł.

Przykład 2

W 2016 r. matka wychowująca samotnie pełnoletnią córkę po odliczeniu kosztów uzyskania przychodów, składek ZUS i innych kwot zarobiła 40 tys. zł z tytułu umowy o pracę. Córka skończyła 21 lat i dostała się na studia stacjonarne. Nie osiągnęła żadnych dochodów. Matka zapłaci podatek w wysokości (przed potrąceniem zapłaconych składek zdrowotnych):

  1. (40 000 zł * 18%) – 556,02 zł = 6 644 zł – składając rocznego PIT-37 bez wniosku o zastosowanie preferencyjnego opodatkowania
  2. (40 000 zł + 0 zł)\2 = 20 000 zł

[(20 000 zł * 18%) – 556,02 zł] * 2 = 6 088 zł – składając roczny PIT-37 wraz z wnioskiem o zastosowanie preferencyjnego opodatkowania

Drobne zlecenia uczącego się dziecka nie wykluczają wspólnego rozliczenia

Jeśli córka z naszego przykładu uzyskała w 2016 r. dochody, rozliczenie się z fiskusem ze statusem samotnego rodzica będzie uzależnione od tego, ile córka zarobiła i na jakich zasadach była zatrudniona. Zakładając, że z tytułu umowy o dzieło opodatkowanej na zasadach ogólnych uzyskała po potrąceniu kosztów uzyskania przychodów np. 5 000 zł, matka nie będzie miała prawa rozliczyć się wspólnie z córką. Gdyby taką kwotę uzyskała z kilku zawartych tzw. umów drobnych zleceń opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym na zasadach art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT (tj. do 200 zł), matka mogłaby rozliczyć się z córką.

Katarzyna Miazek, Tax Care

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zdjęcia

Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT /shutterstock.com
Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT /shutterstock.com

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama