reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie wspólne małżonków > Wspólne rozliczenie małżonków przy zawieszonej działalności

Wspólne rozliczenie małżonków przy zawieszonej działalności

W tym roku chciałbym się rozliczyć wspólnie z małżonką. Ja otrzymałem PIT-11 od pracodawcy, a moja żona prowadziła działalność gospodarczą do czerwca 2013, później zawiesiła działalność i przeszła na zasiłek macierzyński. W związku z prowadzoną działalnością złożyła już PIT-28. Dodatkowo otrzymała PIT-11A od ZUS-u w związku z otrzymywaniem świadczenia macierzyńskiego. Czy możemy się rozliczyć wspólnie z żoną z mojego PIT-11 i jej PIT-11A ? Dodam, że żona złożyła już PIT-28. A także, które z nas odlicza ulgę na dziecko?

Polecamy: Komplet Podatki 2015


Zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik prowadzący własną działalność gospodarczą, do którego mają zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym jest pozbawiony możliwości dokonywania preferencyjnego rozliczenia ze współmałżonkiem. Ustawodawca zaznaczył, iż zastrzeżenie to dotyczy również osób, które obok uzyskiwanych dochodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym, w trakcie roku podatkowego wykazały także dochód podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej.

Jedynym przypadkiem dopuszczającym do skorzystania z preferencyjnej formy rozliczenia dla podatników opłacających podatek ryczałtem są przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze uzyskiwanych poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem w opisanej przez Pana sytuacji nie będzie możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczenia małżonków.


Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Ulga dla osób wychowujących jedno dziecko


Ulga prorodzinna przysługuje podatnikom uzyskującym dochody opodatkowane według skali podatkowej. Mogą z niej również skorzystać osoby, które oprócz przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym w danym roku podatkowym uzyskały również dochody opodatkowane według skali podatkowej. Zalicza się do nich między innymi dochody z tytułu wynagrodzenia za pracę, emeryturę, rentę czy jak w przedmiotowej sprawie z tytułu otrzymanego zasiłku macierzyńskiego. Zatem zarówno Panu, jak i żonie przysługuje ulga na dziecko, z której można skorzystać przy rozliczeniu w rocznych zeznaniach PIT-37 składanych indywidualnie w zakresie przychodów wykazanych w informacjach PIT-11 i PIT-11A.

Ustawodawca określił, iż dla osób wychowujących jedno dziecko istnieje możliwość skorzystania z odliczenia pod warunkiem, że roczne dochody nie przekroczą kryterium dochodowego określonego w ustawie. Zatem ulga na dziecko przysługuje podatnikowi, którego roczne dochody nie przekroczyły kwoty 56.000 zł – dotyczy to osób niepozostających w związku małżeńskim, w tym również tylko przez część roku. Natomiast warunkiem do skorzystania z ulgi przez podatników pozostających w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy jest kryterium nie przekroczenia przez nich dochodów rocznych w wysokości 112.000 zł łącznie. Jeżeli zostaną spełnione podane kryteria, wtedy podatnik może skorzystać z odliczenia ulgi w wysokości 1112,04 zł rocznie, czyli po 92,67 zł miesięcznie.

reklama

Źródło:

INFOR
OFERTA SPECJALNA: Komplet VAT 2020. Komentarz z książką Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama