reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Rozliczenie wspólne małżonków

Ile można zyskać na wspólnym rozliczeniu PIT

Aktualizacja: 08.01.2018

Termin składania rocznych deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok mija 2 maja. Przyjrzyjmy się możliwościom obniżenia zobowiązania podatkowego jakie daje wspólne rozliczenie małżonków oraz ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. W ubiegłym roku z obydwu tych form rozliczeń skorzystało ponad 9,8 mln osób. »

Wspólne rozliczenie PIT – ile można zaoszczędzić?

Aktualizacja: 13.04.2015

Na wspólnym rozliczeniu małżeństwa mogą oszczędzić nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Wspólny PIT opłaca się szczególnie w przypadku, gdy jeden małżonek zarobił mało, za to drugi przekroczył drugi próg skali podatkowej. W taki sam sposób na podatku może oszczędzić też samotny rodzic. »

Wspólne rozliczenie małżonków przy zawieszonej działalności

Aktualizacja: 19.12.2014

W tym roku chciałbym się rozliczyć wspólnie z małżonką. Ja otrzymałem PIT-11 od pracodawcy, a moja żona prowadziła działalność gospodarczą do czerwca 2013, później zawiesiła działalność i przeszła na zasiłek macierzyński. W związku z prowadzoną działalnością złożyła już PIT-28. Dodatkowo otrzymała PIT-11A od ZUS-u w związku z otrzymywaniem świadczenia macierzyńskiego. Czy możemy się rozliczyć wspólnie z żoną z mojego PIT-11 i jej PIT-11A ? Dodam, że żona złożyła już PIT-28. A także, które z nas odlicza ulgę na dziecko? »

Dochód z giełdy nie wyklucza wspólnego rozliczenia

Aktualizacja: 19.12.2014

Dochody kapitałowe wymagają oddzielnego rozliczenia wynikającego z nich podatku niż ma to miejsce w przypadku innych dochodów, takich jak z pracy na etacie czy też prowadzonej działalności gospodarczej. Wiąże się z tym również konieczność złożenia osobnej deklaracji podatkowej - PIT-38. Ich uzyskanie nie wyklucza jednak wspólnego rozliczenia małżonków, chociaż samych dochodów z tego źródła nie można rozliczyć wspólnie. »

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

Aktualizacja: 19.12.2014

Składając zeznanie roczne za 2014 r., podatnicy mogą skorzystać z uprzywilejowanych form rozliczenia podatku. Pierwsza z nich dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Druga - małżonków. Aby skorzystać z rozliczenia rocznego wspólnie z małżonkiem, należy spełnić kilka warunków. »

Ryczałt i wspólne rozliczenie małżonków

Aktualizacja: 19.12.2014

Czy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków wychowujących trójkę niepełnoletnich dzieci, w przypadku gdy jeden z małżonków jest podatnikiem podatku zryczałtowanego? »

Preferencyjne opodatkowanie małżonków w rozliczeniu rocznym PIT

Aktualizacja: 26.11.2014

Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą ograniczyć obciążenia podatkowe dzięki preferencyjnym zasadom opodatkowania. Preferencja polega na opodatkowaniu sumy dochodów wspólnie rozliczających się osób, przy czym podatek określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy zsumowanych dochodów (tzw. wspólne opodatkowanie). »

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama