reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Jak prawidłowo złożyć oświadczenie PIT-12

Jak prawidłowo złożyć oświadczenie PIT-12

Oświadczenie na formularzu PIT-12 mogą złożyć podatnicy, którzy chcą, aby roczną deklarację podatkową złożył za nich płatnik. Kto może skorzystać z takiej możliwości, w jakim terminie należy złożyć oświadczenie i jak prawidłowo je wypełnić?

Kto może złożyć oświadczenie?

Płatnicy obowiązani są do sporządzenia za podatnika rocznego rozliczenia podatku PIT w przypadku gdy podatnik złoży odpowiednie oświadczenia w tej sprawie na formularzu PIT-12.

Na podstawie złożonego przez podatnika oświadczenia płatnik sporządzi deklarację roczną za podatnika na druku PIT-40 (zakład pracy) lub PIT-40A (organy rentowe) w terminie do końca lutego oraz prześle ją bezpośrednio do urzędu skarbowego, natomiast jeden egzemplarz przekaże podatnikowi.

Do złożenia oświadczenia uprawnieni są następujący podatnicy:

- pracownicy,

- tymczasowo aresztowani lub skazani,

- osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika,

- osoby otrzymujące świadczenie integracyjne i motywacyjną premię integracyjną,

- osoby otrzymujące stypendium,

- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną.

Z możliwości zlecenia płatnikowi rozliczenia rocznego podatku dochodowego za ubiegły rok podatkowy mają podatnicy, którzy spełniają określone warunki, tj.:

- uzyskali dochody tylko od swojego pracodawcy,

- nie zamierzają rozliczyć się wspólne z małżonkiem lub dzieckiem,

- nie będą korzystać z ulgi na dziecko,

- nie korzystają z odliczeń od dochodu, z wyjątkiem odliczenia składek ZUS,

- odliczają od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Należy też nadmienić, że oświadczenie PIT-12 nie dotyczy działalności wykonywanej osobiście.

W jakim termin należy złożyć?

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że PIT-12 należy złożyć pracodawcy przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym, mówi o tym  art. 37 ust. 1 ustawy.

A zatem z w przypadku chęci skorzystania z rozliczenia przez płatnika za rok 2016 oświadczenie należy złożyć płatnikowi przed 10 stycznia 2017 roku.

Jaki urząd skarbowy wpisać w oświadczeniu?

Ilekroć w oświadczeniu PIT-12 jest mowa o urzędzie skarbowym - oznacza to właściwy dla podatnika urząd skarbowy. Natomiast w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, należy podać nazwę i adres urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Jaki jest wzór oświadczenia?

Aktualnie obowiązujący wzór oświadczenia PIT-12 (wersja 6) został wprowadzony w drodze rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 poz. 1998).

Zobacz wzór: Oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-12)

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama