reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Jak wypełniać PIT-11 w przypadku braku danych

Jak wypełniać PIT-11 w przypadku braku danych

Dla pracodawcy śmierć pracownika to nie tylko tragedia, ale także konieczność dokonania rozliczeń. Może się okazać, że zmarłemu należą się środki za niewykorzystany urlop czy różnego rodzaju wyrównania. Takie pieniądze trzeba wypłacić osobom, które są do ich odbioru uprawnione. Ale czasem stwarza to poważne problemy. W jaki sposób zatem wypełnić deklarację PIT-11, do którego przedsiębiorcy brakuje danych?

Ciąg znaków 9999999999 zamiast numeru PESEL oraz data urodzin 1 stycznia 1910 r. jako sposób na wypełnienie zeznania, do którego przedsiębiorcy brakuje danych? Zdaniem fiskusa to nie jest dobra droga. Tak zdecydowała izba skarbowa w odpowiedzi na pytanie, jak przekazać środki po zmarłej pracownicy jej zaginionemu mężowi.

Kłopot z zaginionym mężem

Zmarła pracownica firmy. Po sprawdzeniu okazało się, że należy się jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop, zasiłek chorobowy oraz odprawa pośmiertna.

Zmarła pozostawiła pełnoletnie dzieci, które jednak nie spełniały warunków koniecznych, aby im te środki wypłacić (decydują tutaj przepisy o rentach rodzinnych). Jednak okazało się, że zmarła była zamężna i mąż spełniał warunki, aby otrzymać zaległe środki.

Jak postępować, gdy pracodawca nie przekazał PIT-11?

Tyle że pojawiły się problemy – zmarła nie utrzymywała ze swoim mężem żadnych kontaktów. Podobnie dzieci. W rezultacie mąż nie stawił się osobiście po odbiór pieniędzy a spółka, która powinna je wypłacić, nie miała żadnych danych, koniecznych do przekazania środków oraz do wypełnienia PIT-11, który trzeba przesłać do urzędu skarbowego w razie wypłaty środków.

W tej sytuacji firma zdecydowała się, aby wyodrębnić należne mężowi środki z majątku firmy. Jak wynika z wniosku, firma „postawiła je do dyspozycji” męża, choć nie jest jasne, jak tego dokonała. Mało tego, przesłała fiskusowi zeznanie PIT-11. Problem braku numeru PESEL rozwiązała, wpisując w odpowiednim miejscu ciąg znaków 9999999999, zaś kwestię brakującej daty urodzenia załatwiła poprzez wpisanie daty 1 stycznia 1910 r.

A następnie przedstawiciele spółki spytali Izbę Skarbową m.in. o to, czy zrobili dobrze, naliczając podatek od „postawionych do dyspozycji” pieniędzy w taki sposób, jakby był to przychód z praw majątkowych, oraz czy właściwie wypełnili formularz PIT-11.

Podatek tak, ale rozliczenie już niekoniecznie

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 14 czerwca 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4511-231/16/MK) uznała, że naliczenie podatku jak od przychodów z praw majątkowych było właściwym posunięciem. Kodeks pracy (art. 631 § 2) mówi bowiem właśnie o prawach majątkowych ze stosunku pracy.

Ale izba skarbowa uznała, że nie kiedy nie ma możliwości uzyskać informacji o pobycie osoby uprawnionej, kiedy nie da się uzyskać numerów PESEL czy NIP, wówczas nie wystawia się informacji PIT-11. A to dlatego, że płatnik nie może takiej informacji dostarczyć uprawnionej osobie, nie można także – jak czytamy w interpretacji – ustalić właściwego w danej sytuacji urzędu skarbowego.

Czy trzeba wystawiać PIT-11 po śmierci pracownika

W tej sytuacji nie można postąpić tak, jak zrobiła firma, i złożyć formularza z fikcyjnymi danymi tylko po to, aby wykonać ustawowy obowiązek przesłania PIT-11.

Urzędnicy dodali jednak, że firma była zobowiązana naliczyć podatek wyłącznie od ekwiwalentu za urlop oraz od zasiłku chorobowego. Odprawa pośmiertna – zastrzegli – jest z podatku zwolniona.

Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zdjęcia

Jak wypełniać PIT-11 w przypadku braku danych /Fot. Fotolia
Jak wypełniać PIT-11 w przypadku braku danych /Fot. Fotolia

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama