| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Jak sporządzić i przesłać pracownikom deklaracje PIT-11

Jak sporządzić i przesłać pracownikom deklaracje PIT-11

Deklaracje podatkowe PIT-11 informują o wysokości zaliczek na podatek dochodowy, które pracodawca wyliczał i wpłacał za pracowników zatrudnionych w jego firmie i uzyskujących w niej dochody. Na co zwrócić szczególną uwagę sporządzając i wysyłając pracownikom deklaracje PIT-11? Co zmieniło się w procedurze składania deklaracji PIT-11 w 2016 r.? Co się dzieje w przypadku, gdy pracodawca popełni jakiś błąd w jej przesyłaniu?

Gdzie złożyć deklarację PIT-11?

Pracodawca ma obowiązek dopilnować, by deklaracja trafiła do:

  1. urzędu skarbowego właściwego dla pracownika,
  2. pracownika, który uzyskał dochód na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. 

Deklaracja powinna dotrzeć do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika przez ostatni rok podatkowy. Pracodawca  powinien nie tylko spełnić ten obowiązek, ale także zachować kopię PIT-11 wraz z potwierdzeniem odbioru przez pracownika oraz potwierdzeniem przekazania deklaracji do urzędu skarbowego i w celach dowodowych przechowywać ją przez pięć lat. 

Czy trzeba wystawiać PIT-11 po śmierci pracownika

Złożenie PIT-11 w niewłaściwym oddziale US

Pracodawca może się pomylić i wysłać deklarację do niewłaściwego oddziału US. Co należy zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim należy upewnić się, czy wpisał on w rozliczeniu poprawne dane podatnika dotyczące adresu zamieszkania. Jeżeli tak, urząd skarbowy, do którego trafił druk, sam prześle go do właściwej placówki. Jeżeli jednak okaże się, że na deklaracji widnieją błędne dane, koniecznością będzie złożenie korekty rozliczenia PIT-11. To na pracodawcy ciąży obowiązek skorygowania błędnych zapisów i złożenie pisma, w którym wyjaśni przyczyny złożenia korekty.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Poprawnie wypełnioną deklarację i pismo wyjaśniające należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego i przedłożyć podatnikowi, czyli pracownikowi. Dopiero po złożeniu takich dokumentów niewłaściwy urząd skarbowy będzie mógł przekazać deklarację do oddziału zgodnego z miejscem zamieszkania podatnika.

Właściwość urzędu skarbowego a miejsce zamieszkania podatnika za granicą

Jeżeli w trakcie roku podatkowego miejsce zamieszkania pracownika zmieni się i wyjedzie on za granicę, za właściwy uznaje się urząd skarbowy właściwy dla jego ostatniego miejsca zamieszkania.  

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »