| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Czy trzeba wystawiać PIT-11 po śmierci pracownika

Czy trzeba wystawiać PIT-11 po śmierci pracownika

W trakcie ubiegłego roku podatkowego zmarł jeden z pracowników firmy. Czy w takiej sytuacji należy wystawiać PIT-11 na jego nazwisko?

RADA

Tak, mają Państwo obowiązek wystawić informację PIT-11 na zmarłego pracownika. Należy ją przesłać do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla pracownika na dzień jego śmierci. W informacji tej należy uwzględnić kwoty otrzymane przez pracownika do dnia śmierci. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od osób fizycznych nie regulują wprost, jak należy postępować w przypadku śmierci pracownika. Żaden przepis nie nakłada na pracodawców obowiązku sporządzenia w takim przypadku PIT-11. Jednocześnie nie ma przepisu wyłączającego obowiązek sporządzenia i przesłania informacji PIT-11 po śmierci pracownika. Nie ma również powodu, aby sporządzaną w takich przypadkach informację PIT-11 wystawić na podatnika innego niż zmarły pracownik. Dlatego w przedstawionej przez Państwa sytuacji informację PIT-11 należy wystawić na nazwisko zmarłego pracownika i przesłać ją do właściwego dla niego na dzień śmierci naczelnika urzędu skarbowego.

Czy istnieje możliwość składania zbiorczych e-deklaracji

Informacją tą należy jednak objąć tylko kwoty ze stosunku pracy otrzymane przez zmarłego pracownika do dnia śmierci. Tylko bowiem w tym zakresie zmarły pracownik uzyskał przychody ze stosunku pracy podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wystawianą na zmarłego informacją PIT-11 nie należy obejmować kwot świadczeń ze stosunku pracy, którego stroną był zmarły (w tym kwot wynagrodzeń oraz ekwiwalentów za urlopy), które zostały wypłacone po śmierci pracownika jego spadkobiercom. Taki sposób postępowania rekomenduje również Krajowa Informacja Podatkowa.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 39 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1992

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »