reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Drobne upominki od pracodawcy bez PIT

Drobne upominki od pracodawcy bez PIT

Otrzymanie przez pracowników upominków rzeczowych, np. w postaci pióra, długopisu z okazji jubileuszu pracy zawodowej bądź przejścia pracownika na emeryturę lub rentę, nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. W konsekwencji wartość tych świadczeń nie może stanowić ich przychodu ze stosunku pracy.

Tak wynika ze zmiany interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 28 października 2015 r, DD3.8222.2.376.2015.KDJ. 

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Sprawa dotyczyła jednostki samorządowej, która zgodnie z przyjętą praktyką wypłacała odprawy pracownikom odchodzącym na emeryturę lub rentę. Poza odprawą odchodzący pracownik otrzymywał kwiaty i upominek rzeczowy. Na tym tle jednostka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy otrzymane kwiaty wraz z nagrodą rzeczową stanowią przychód pracownika. Prezentując własne stanowisko, jednostka wskazała, że pracownicy uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podzielił stanowisko podatnika w zakresie opodatkowania upominku rzeczowego, zaś za nieprawidłową uznał konkluzję dotyczącą powstania przychodu w związku z otrzymaniem kwiatów.

Minister Finansów dokonał urzędowej zmiany interpretacji indywidualnej, wskazując, że stanowisko jednostki jest w całości nieprawidłowe, zaś pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę nie uzyskują przychodu w związku z otrzymaniem drobnych upominków rzeczowych i kwiatów.

Druki PIT 2016

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

W uzasadnieniu interpretacji powołał się na wyrok TK z 8 lipca 2014 r., K 7/13, w którym Trybunał Konstytucyjny wskazał, iż nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawców można uznać za przychód w rozumieniu ustawy. „W ocenie Trybunału jest oczywiste, że pracodawcy (poza wyjątkowymi sytuacjami) nie dokonują darowizn na rzecz swoich pracowników. Jednocześnie jest oczywiste, że wynagrodzenie za pracę może przybierać nie tylko pieniężną postać lecz także postać różnego rodzaju świadczeń, które – nawet nieujęte w umowie o pracę – w praktyce są postrzegane jako jego element. Gdyby się zdarzyło, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika, np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, ze zm.). A zatem to nie zamiar obdarowania stanowi kryterium odróżnienia świadczeń pracodawcy, o których wartość należy podnieść podlegający opodatkowaniu dochód pracownika, od tych, które jego dochodu nie zwiększają.” 

Biorąc pod uwagę powyższe, Minister Finansów uznał, iż otrzymanie przez pracowników upominków rzeczowych, np. w postaci pióra, długopisu z okazji jubileuszu pracy zawodowej bądź przejścia pracownika na emeryturę lub rentę, nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. W konsekwencji wartość tych świadczeń nie może stanowić ich przychodu ze stosunku pracy.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama