reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Czy możliwe jest (w razie kłopotów) zastąpienie elektronicznej formy deklaracji papierową

Czy możliwe jest (w razie kłopotów) zastąpienie elektronicznej formy deklaracji papierową

Zatrudniam w spółce sześciu pracowników i dwie osoby na umowę zlecenia. Dotychczas wysyłali­śmy deklaracje PIT-4R i informacje PIT-11 w formie papierowej do urzędu skarbowego i do pracowni­ków. Słyszałem, że obecnie będę musiał złożyć te dokumenty w formie elektronicznej. Nie jestem biegły w obsłudze komputera, nie mam podpisu elektronicznego, ani też nie umiem posługiwać się systemem do składania deklaracji w formie elektronicznej. Czy w razie kłopotów ze złożeniem tych dokumentów elektronicznie, będę mógł je skutecznie złożyć w formie papierowej z dodatkowym pi­semnym wyjaśnieniem?

Nie. Z dodanego ustawą nowelizującą przepisu art. 45ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika jednoznacznie, że od 1 stycznia 2015 r. do złożenia urzędowi skarbowemu deklaracji i informacji w formie dokumentu papierowego są uprawnieni wyłącznie ci płatnicy, którzy zatrudniają maksymalnie pięciu pracowni­ków. W zmienionych przepisach nie ma mowy o możliwości zastąpienia złożenia deklaracji składanych obowiąz­kowo w formie elektronicznej złożeniem ich w formie papierowej, nawet w wyjątkowych sytuacjach.

Czy numer referencyjny potwierdza złożenie deklaracji i informacji przez płatnika

Należy zatem domniemywać, że złożenie deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku w niewłaści­wej formie, tzn. papierowej, będzie równoznaczne z ich niezłożeniem, ze wszystkimi negatywnymi konsekwencja­mi dla podmiotu zobowiązanego do zachowania formy elektronicznej.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama