reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Czy numer referencyjny potwierdza złożenie deklaracji i informacji przez płatnika

Czy numer referencyjny potwierdza złożenie deklaracji i informacji przez płatnika

Zatrudniam w firmie ośmiu pracowników. Swoją księgowość prowadzę samodzielnie. Dotychczas wy­syłałem deklaracje do urzędu skarbowego w formie papierowej. Znajoma powiedziała mi, że obecnie będę musiał złożyć deklaracje PIT-4R i informacje PIT-11 za pracowników w formie elektronicznej. Po­kazała mi, jak wypełnić te dokumenty w systemie i jak je wysłać. Nie jestem tylko pewien, czy jeśli sys­tem nada dokumentom numer referencyjny, to otrzymanie przeze mnie tego numeru będzie oznaczało, że deklaracje już zostały złożone do urzędu skarbowego?

Nie. Otrzymany numer referencyjny dla składanych przez Pana dokumentów w systemie e-Deklaracje nie jest ani dowodem, ani potwierdzeniem skutecznego wypełnienia obowiązków płatnika. Takim dowodem potwierdza­jącym terminowe złożenie deklaracji oraz informacji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), generowane przez system.

Czy istnieje możliwość składania zbiorczych e-deklaracji

Pobiera się je na podstawie nadanego wysłanemu dokumentowi numeru referencyjnego, dlatego konieczne jest zachowanie tego numeru w celu późniejszego pobrania UPO (po jego wystawieniu w systemie). Numer ten służy również do sprawdzania statusu wysłanego dokumentu.

System na bieżąco weryfikuje na podstawie tego numeru status wysłanego dokumentu, informując, że doku­ment jest w trakcie przetwarzania, bądź też wysyłając komunikat o jego negatywnej (ze względu na popełnione błędy) bądź pozytywnej weryfikacji. Po zakończeniu przetwarzania danego dokumentu, tylko w przypadku gdy dokument ten jest poprawny, zostanie wystawione UPO, które ma taką samą moc dowodową, jak pocztowe po­twierdzenie odbioru dla dokumentów składanych w formie papierowej, wysyłanych pocztą. Należy podkreślić, że od 1 stycznia 2015 r. możliwe jest wysyłanie dokumentów przez płatników zbiorczo, za pomocą nowego kanału w postaci Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD).

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Za pomocą UBD jest możliwe wysłanie jednorazowo pakietu liczącego do 20 tys. dokumentów. Oznacza to, że jeśli zdecyduje się Pan wysłać deklaracje PIT-4R oraz informacje PIT-11 za pomocą UBD, to dla wszystkich wysyłanych w jednym pakiecie dokumentów system wygeneruje na podstawie nadanego numeru referencyjnego jedno UPO, oczywiście po dokonaniu weryfikacji poprawności zawartych w nich danych.

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama