reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Czy termin na przekazanie pracownikom informacji PIT-11 został skrócony

Czy termin na przekazanie pracownikom informacji PIT-11 został skrócony

Zatrudniam w firmie czterech pracowników. Dowiedziałam się, że mogę sama wybrać formę (papierową bądź elektroniczną) przekazania do urzędu deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11. Nie mam podpisu elektronicznego, więc zamierzam wybrać przekazanie tych dokumentów w formie papierowej. Wiem, że do urzędu muszę je złożyć w terminie do końca stycznia. Czy ten termin obowiązuje mnie również w stosunku do pracowników?

Nie. Z dodanego ustawą nowelizującą art. 45ba ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że płatnicy oraz pozostałe wymienione w tym przepisie podmioty, którzy wybrali składanie informacji oraz rocznego obliczenia podatku w formie dokumentu papierowego, informacje te oraz roczne obliczenie podatku po zakończeniu roku podatkowego mają obowiązek przesłać do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym tylko urzędowi skarbowemu.

Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Natomiast termin sporządzenia i przesłania tych dokumentów podatnikom (pracownikom) pozostaje bez zmian. Oznacza to, że niezależnie od formy ich składania do urzędu skarbowego (elektronicznie lub papierowo), pracownikom nadal mogą być one przekazane do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Należy podkreślić, że dwa różne terminy graniczne na sporządzenie i złożenie tych dokumentów będą miały zastosowanie tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudniający do pięciu pracowników zdecyduje się przekazać je urzędowi skarbowemu w formie papierowej. Jeśli bowiem wybierze formę elektroniczną, to termin przekazania tych dokumentów zarówno dla złożenia ich urzędowi skarbowemu, jak i pracownikom będzie identyczny i w takim przypadku upłynie z końcem lutego roku następującego po roku podatkowym.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 45ba ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 8 ustawy z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz.1563)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama