reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Czy można upoważnić pracownika do składania e-deklaracji

Czy można upoważnić pracownika do składania e-deklaracji

W mojej firmie zatrudniam dziesięciu pracowników na umowę o pracę oraz kilka osób na umowę zlecenia. Słyszałem, że od 2015 r. nie jest możliwe składanie deklaracji w formie papierowej i że konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Czy te czynności w imieniu firmy będzie mogła wykonać również nasza księgowa, czy tylko ja, jako właściciel firmy?

Do wykonania tych czynności będzie Pan mógł upoważnić swoją księgową, udzielając jej stosownego pełno­mocnictwa do podpisywania deklaracji w formie elektronicznej. Nie musi Pan zatem wykonywać ich osobiście.

Księgowa, jako Pana pełnomocnik, powinna dysponować przypisanym sobie bezpiecznym podpisem elektro­nicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Jeśli jeszcze nie posiada takiego podpisu, to w dalszej perspektywie powinna się w niego zaopatrzyć. W tej chwili osoby fizyczne przesyłające deklaracje lub podania elektronicznie mogą podpisać je za pomocą danych autoryzujących.

Czy konieczne jest przesłanie pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych w formie elektronicznej sporządza się na druku UPL-1, podając w nim dane mocodawcy, dane pełnomocnika oraz okres obowiązywania upoważnienia. Składa się je w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach ewidencji podatników i płatników. Nie podlega ono opła­cie skarbowej.

Na podstawie udzielonego pełnomocnictwa - w okresie jego ważności - księgowa będzie mogła podpisywać wszystkie wymagane e-deklaracje i składać je w ustawowym terminie w formie elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje, a także - od 1 stycznia 2015 r. również za pośrednictwem nowego kanału komunikacji w postaci Uniwersalnej Bramki Dokumentów, umożliwiającego zbiorcze składanie dokumentów w formie pakietów. W ten sposób możliwe będzie prawidłowe wypełnienie obowiązków płatnika ciążących na Pana firmie w odniesieniu do dokumentów, których złożenie w formie elektronicznej jest wymagane.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Warto zwrócić uwagę, że udzielone księgowej pełnomocnictwo może zostać odwołane, również przed upły­wem okresu jego ważności, jeśli z jakichś przyczyn podejmie Pan taką decyzję. Wówczas konieczne będzie złożenie we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenia (na formularzu OPL-1) o odwołaniu udzielonego wcze­śniej pełnomocnictwa.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 45ba ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 8 ustawy z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1563) art. 80a § 1 i § 2a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 749; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1644)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama