reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam trzech pracowników i jedną osobę na umowę zlecenia. Słyszałam, że od 2015 r. trzeba będzie składać PIT-4R i PIT-11 obowiązkowo w formie elektronicznej. Czy ten obowiązek obejmie wszystkie bez wyjątku firmy, nawet tak niewielkie jak moja? Czy może jest jakiś sposób, by uniknąć składania tych dokumentów elektronicznie? Nie mam podpisu elektronicznego i jego zakup byłby dla mnie dużym kosztem.

Do składania w urzędzie skarbowym deklaracji, m.in. PIT-4R i informacji PIT-11, obligatoryjnie w formie elektronicznej są zobowiązani ci płatnicy, którzy zatrudniają powyżej pięciu pracowników. Jeśli firma zatrud­nia mniejszą ich liczbę, ma prawo nadal składać te dokumenty w formie pisemnej (papierowej).

Należy podkreślić, że taka firma może również zdecydować się na składanie tych dokumentów w formie elektronicznej - ma zatem wybór najdogodniejszej dla siebie formy realizacji obowiązków informacyjnych wobec urzędu skarbowego.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Trzeba pamiętać, że wybierając dla przekazywanych urzędowi skarbowemu deklaracji i informacji formę dokumentu pisemnego, trzeba ten obowiązek wykonać w znacznie krótszym terminie. Ze znowelizowanych przepisów wynika bowiem jednoznacznie, że termin na złożenie urzędowi skarbowemu papierowych dekla­racji i informacji upływa z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym. Termin ten jest więc o miesiąc krótszy w stosunku do terminu określonego dla dokumentów przesyłanych do urzędów skarbowych elektronicznie.

Alternatywnym sposobem jest powierzenie wykonania tych obowiązków biuru rachunkowemu - ono ob­ligatoryjnie musi złożyć te dokumenty w imieniu klienta w formie elektronicznej. Wówczas nie będzie Pani musiała kupować tego podpisu, aby móc skorzystać z dłuższego terminu na złożenie dokumentów urzędowi skarbowemu.

Czy konieczne jest przesłanie pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama