reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Jaki jest termin na złożenie PIT-4R i PIT-11 w formie papierowej

Prowadzę niewielką firmę. Zatrudniam trzech pracowników i jedną osobę na umowę zlecenia. Słyszałam, że od 2015 r. trzeba będzie składać PIT-4R i PIT-11 obowiązkowo w formie elektronicznej. Czy ten obowiązek obejmie wszystkie bez wyjątku firmy, nawet tak niewielkie jak moja? Czy może jest jakiś sposób, by uniknąć składania tych dokumentów elektronicznie? Nie mam podpisu elektronicznego i jego zakup byłby dla mnie dużym kosztem.

Do składania w urzędzie skarbowym deklaracji, m.in. PIT-4R i informacji PIT-11, obligatoryjnie w formie elektronicznej są zobowiązani ci płatnicy, którzy zatrudniają powyżej pięciu pracowników. Jeśli firma zatrud­nia mniejszą ich liczbę, ma prawo nadal składać te dokumenty w formie pisemnej (papierowej).

Należy podkreślić, że taka firma może również zdecydować się na składanie tych dokumentów w formie elektronicznej - ma zatem wybór najdogodniejszej dla siebie formy realizacji obowiązków informacyjnych wobec urzędu skarbowego.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Trzeba pamiętać, że wybierając dla przekazywanych urzędowi skarbowemu deklaracji i informacji formę dokumentu pisemnego, trzeba ten obowiązek wykonać w znacznie krótszym terminie. Ze znowelizowanych przepisów wynika bowiem jednoznacznie, że termin na złożenie urzędowi skarbowemu papierowych dekla­racji i informacji upływa z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym. Termin ten jest więc o miesiąc krótszy w stosunku do terminu określonego dla dokumentów przesyłanych do urzędów skarbowych elektronicznie.

Alternatywnym sposobem jest powierzenie wykonania tych obowiązków biuru rachunkowemu - ono ob­ligatoryjnie musi złożyć te dokumenty w imieniu klienta w formie elektronicznej. Wówczas nie będzie Pani musiała kupować tego podpisu, aby móc skorzystać z dłuższego terminu na złożenie dokumentów urzędowi skarbowemu.

Czy konieczne jest przesłanie pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama