reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Czy konieczne jest przesłanie pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

Czy konieczne jest przesłanie pracownikom informacji PIT-11 w formie elektronicznej

Zatrudniam w firmie kilkunastu pracowników. Moja księgowa poinformowała mnie, że zmieniły się przepisy i takie firmy jak moja, zatrudniające więcej niż pięciu pracowników, zostały pozbawione możliwości wysłania deklaracji PIT-4R oraz PIT-11 w formie papierowej. Jedyną dopuszczalną formą przekazania tych dokumentów jest dla nas forma elektroniczna. Czy ten obowiązek dotyczy tylko składania deklaracji i informacji w ramach moich obowiązków jako płatnika PIT urzędowi skarbowemu, czy muszę również obowiązkowo elektronicznie przekazać PIT-11 pracownikom?

Nie. Wymóg przekazywania przez płatników zatrudniających więcej niż pięciu pracowników informacji i deklaracji w formie elektronicznej w ramach realizacji ich obowiązków informacyjnych dotyczy tylko prze­kazywania tych dokumentów urzędowi skarbowemu. Wynika to wprost ze znowelizowanych przepisów usta­wy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawartych w ustawie zmieniającej z 26 września 2014 r.

Przepisy nie narzucają natomiast formy przekazania wspomnianej w pytaniu informacji PIT-11 pracownikom. W praktyce najczęściej stosowaną formą jest przekazanie dokumentu pracownikowi w formie pisemnej (pa­pierowej). Pracownik może odebrać go osobiście, kwitując na kopii pozostającej w dokumentacji praco­dawcy jego odbiór, albo wysyłany jest on do pracownika listem poleconym (niekiedy jeszcze dodatkowo za potwierdzeniem odbioru)

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Coraz częściej zdarza się, że pracodawca przekazuje PIT-11 pracownikowi w formie elektronicznej, np. wysyłając ten dokument (za zgodą pracownika) na jego adres e-mail bądź udostępnia go na wewnętrz­nym serwerze firmowym do samodzielnego pobrania przez pracownika. Ten sposób przekazania nie jest kwestionowany przez fiskusa, jeśli nie ma wątpliwości, że PIT-11 został faktycznie przekazany pracownikowi z zachowaniem ustawowego terminu.

Zatem w odniesieniu do informacji PIT-11 pracodawca może jeszcze wybrać formę, w jakiej dokument ten zostanie sporządzony i przekazany. Jednak w razie wyboru formy elektronicznej, warto zadbać o właściwe udokumentowanie prawidłowego wywiązywania się z obowiązków płatnika, by w razie ewentualnej kontroli móc jednoznacznie wykazać, że informacje zostały skutecznie do­starczone pracownikom i to z zachowaniem ustawowego terminu.

Informację PIT-11 do pracownika można wysłać mailem

PODSTAWA PRAWNA:

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama