reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Jak i kiedy złożyć oświadczenie PIT-12 (rozliczenie przez pracodawcę)

Jak i kiedy złożyć oświadczenie PIT-12 (rozliczenie przez pracodawcę)

Podatnik, który nie chce samodzielnie rozliczać swoich rocznych dochodów może skorzystać z pomocy pracodawcy. W tym celu należy złożyć do pracodawcy oświadczenie PIT-12, które zobowiązuje pracodawcę do wypełnienia i złożenia za pracownika zeznania rocznego na deklaracji PIT-40.

W jakim terminie złożyć oświadczenie PIT-12

Żeby skorzystać z możliwości rozliczenia dochodu przez pracodawcę, zainteresowany pracownik powinien złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12. Z tego rozwiązania można skorzystać tylko wtedy, gdy w całym roku podatkowym dochody były uzyskane tylko u jednego płatnika.

Jak prawidłowo złożyć oświadczenie PIT-12

W składanym oświadczeniu podatnik musi zatem potwierdzić, że przez cały rok uzyskiwałeś dochody u jednego pracodawcy i nie będziesz korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia dochodów (np. wspólnego opodatkowania dochodów małżonków).

Ważne!
Złożenie przez pracownika oświadczenia PIT-12 po terminie nie zobowiązuje pracodawcy do rocznego obliczenia podatku. Pracodawca może jednak uznać takie oświadczenie i mimo przekroczenia terminu dokonać tego obliczenia.

Formularz oświadczenia PIT-12

Pracodawca przygotuje PIT-40

Złożeniu oświadczenia PIT-12 zobowiązuje pracodawcę do obliczenia rocznego podatku na formularzu PIT-40 a następnie przekazania go do końca lutego do urzędu skarbowego. Dodatkowo, formularz PIT-40 powinien otrzymać od pracodawcy również sam pracownik.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

W rozliczeniach rocznych PIT-40 sporządzanych przez pracodawcę na wniosek podatnika często występują niedopłaty i nadpłaty podatku. Pracodawca ma wówczas obowiązek ich rozliczenia, czyli pobrania niedopłaty podatku z dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty podatku – zaliczenia jej na poczet zaliczki na podatek albo zwrotu w gotówce podatnikowi.

Dodatkowe zeznania podatkowe

W przypadku gdy podatnika rozliczył pracodawca, a osiągnął on dodatkowo przychody np. z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19% lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas podatnik musi złożyć odrębne zeznanie przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.

Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 nie pozbawia prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12  podatnik chcesz skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama