reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Rozliczenie PIT przez pracodawcę

Rozliczenie PIT przez pracodawcę

Przepisy podatkowe dają możliwości rozliczenia rocznych dochodów pracowników przez ich pracodawców. Aby tego dokonać pracownik powinien odpowiednio wcześnie powiadomić swojego pracodawcę. Do tego celu służy oświadczenie PIT-12.


Kiedy złożyć oświadczenie PIT-12

Aby skorzystać z możliwości rozliczenia dochodu przez pracodawcę, zainteresowany pracownik powinien złożyć przed 10 stycznia swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12. Jednak z tego rozwiązania można skorzystać tylko wówczas, gdy w roku podatkowym dochody były uzyskane tylko u jednego płatnika.


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


W składanym oświadczeniu PIT-12 pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów, na przykład wspólnego opodatkowania małżonków.


Rozliczenie na formularzu PIT-40


Po złożeniu tego oświadczenia płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku na formularzu PIT-40 (wersja papierowa lub wersja elektroniczna) i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Jeżeli jednak pracownika rozliczył płatnik, a on osiągnął również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19% lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, należy wówczas złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.


Zapraszamy na forum o podatku PIT


Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.


Pracownik złożył PIT-12 po terminie. Czy pracodawca może go rozliczyć?

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama