reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie przez pracodawcę > Kto powinien złożyć deklarację PIT-4R

Kto powinien złożyć deklarację PIT-4R

Zakłady pracy, które wypłacały swoim pracownikom wynagrodzenia z tytułu przychodów ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy mają obowiązek złożenia deklaracji PIT-4R, w terminie do 31 stycznia.

W deklaracji PIT-4R płatnik musi podać kwotę należnych zaliczek za wszystkie miesiące roku. Zakłady pracy powinny wskazać także liczbę podatników, od których wynagrodzenia pobierali zaliczki. Właściwym adresatem deklaracji jest, w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, urząd skarbowy według jej miejsca zamieszkania, natomiast w pozostałych przypadkach - organ według siedziby firmy bądź miejsca prowadzenia przez nią działalności.


Oprócz zwykłych przedsiębiorców zatrudniających pracowników złożenie deklaracji PIT-4R obowiązuje między innymi rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie, które zajmują się produkcją rolną i pobierają w ciągu roku zaliczki na podatek od dokonywanych na rzecz członków spółdzielni lub ich domowników wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych, udziału w dochodzie podzielnym spółdzielni oraz wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Do złożenia PIT-4R zobowiązane są również organy rentowe, które pobierają miesięczne zaliczki od wypłacanych emerytur i rent, zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych i rent specjalnych (katalog pozostałych podmiotów zobowiązanych do złożenia PIT-4R znajduje się w art. 35 ust.1 ustawy o PIT).


Czy płatnik ma obowiązek ponownie wysłać PIT-11, jeżeli przesyłka została zwrócona nadawcy


Co ważne, PIT-4R złożyć należy bez względu na to, czy w danym roku sporządzony został PIT-11 czy też PIT-40.
Nie trzeba go natomiast składać, jeśli wykazywana w nim kwota miałaby wynieść zero.


Sankcją za niezłożenie przez płatnika deklaracji podatkowej w określonym terminie jest kara grzywny za wykroczenie skarbowe. Zgodnie z art. 48 Kodeksu karnego skarbowego, wysokość takiej sankcji może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wartości minimalnego wynagrodzenia.

Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Płatnik może uniknąć kary grzywny pod warunkiem, że po niezłożeniu deklaracji w terminie zawiadomi o swoim wykroczeniu organ powołany do ścigania (pisemnie lub ustnie do protokołu) i ujawni okoliczności popełnienia wykroczenia.

Zapraszamy na forum o podatku PIT


Katarzyna Miazek, Karolina Zawłocka

reklama

Źródło:

Tax Care
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama