reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie dochodów zag. > Ulga na powrót w rozliczeniu rocznym PIT

Ulga na powrót w rozliczeniu rocznym PIT

Ulga na powrót ma zastosowanie do dochodów uzyskanych poza granicami kraju. Z odliczenia mogą skorzystać osoby, które pracowały w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania z użyciem metody odliczenia proporcjonalnego. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Kto może skorzystać z ulgi


Ulga na powrót przysługuje podatnikom podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i uzyskującym poza terytorium Polski dochody:

a) ze źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13, art. 14 ustawy o PIT, czyli ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy; z działalności wykonywanej osobiście lub z pozarolniczej działalności gospodarczej

 oraz

b) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Polski działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu  korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi

- rozliczającym się na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy o PIT.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

A zatem ulga na powrót znajduje zastosowanie wyłącznie do tych podatników będących polskimi rezydentami, którzy w roku podatkowym uzyskali za granicą dochody, podlegające opodatkowaniu zgodnie z odpowiednią umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego).

Odliczenia nie stosuje się, gdy dochody z powyższych źródeł uzyskane zostały w krajach i na terytoriach wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 493), określającym wykaz krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wydanym na podstawie art. 25a ust. 6 ustawy o PIT.

Ważne!

Z ulgi nie można skorzystać  w przypadku, gdy dochody zostały osiągnięte w tzw. rajach podatkowych czyli krajach lub na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Podatnikom, którzy uzyskiwali dochody w krajach z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją ulga na powrót nie przysługuje.


Jak obliczyć ulgę na powrót


Podatnicy mają prawo odliczyć od podatku, pomniejszonego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy PIT, kwotę odpowiadającą różnicy pomiędzy podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego od uzyskanych dochodów zagranicznych według zasad określonych w art. 27 ust. 8 ustawy PIT (tzw. metoda wyłączenia z progresją).

Ważne!

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama