reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie dochodów zag. > Dochody uzyskane za granicą w rozliczeniu PIT

Dochody uzyskane za granicą w rozliczeniu PIT

W ubiegłym roku podatnik osiągnął dochód w Polsce z tytułu odsetek, dodatkowo przez cały roku 2014 pracował za granicą. W jaki sposób ma się rozliczyć w rocznej deklaracji PIT?


Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych


Przede wszystkim, w celu ustalenia prawidłowego sposobu rozliczenia dochodów uzyskanych przez podatnika w 2014 r., niezbędne jest określenie miejsca jego zamieszkania dla celów podatkowych.

W przypadku zadeklarowania miejsca zamieszkania w innym niż Polska państwie, zaświadczeniem potwierdzającym ten fakt będzie certyfikat rezydencji wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania.

Jeżeli osoba fizyczna nie ma miejsca zamieszkania na terenie Polski, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski.

Osoba fizyczna, jeżeli ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł.


Jak rozliczyć dochody zagraniczne w zeznaniu rocznym


Zgodnie z przepisami za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych, czyli miejsce, z którym wiążą się powiązania rodzinne (tzw. ognisko domowe – miejsce gdzie w danym państwie jest najbliższa rodzina np. małżonek i dzieci),

- posiada na terytorium Polski centrum interesów gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), czyli związki ekonomiczne podatnika (np. miejsce wykonywania pracy),
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Wymienione przesłanki nie muszą być spełnione łącznie, są to trzy odrębne warunki.


Jak rozliczyć emeryturę zagraniczną


Opodatkowanie w miejscu wykonywania pracy


Zasadą jest, że wynagrodzenie za pracę opodatkowane jest tam, gdzie praca jest wykonywana. Jednak zakładając, że miejsce zamieszkania podatnik dla celów podatkowych znajduje się w Polsce, po zakończonym roku powinien on zadeklarować wszystkie dochody uzyskane w roku podatkowym, stosując właściwą metodę unikania podwójnego opodatkowania. Metody te wynikają z zawartych przez Polskę umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Należy dodać, że dochód uzyskany z tytułu odsetek, nie podlega zadeklarowaniu w zeznaniu, jeśli został osiągnięty za pośrednictwem płatnika.


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Waśkiewicz

prawnik, ekspert w zakresie prawa samorządowego, specjalizuje się w zagadnieniach postępowania administracyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama